Żubr – marka z pozytywnymi skojarzeniami

Żubr to polska marka jasnego, pasteryzowanego piwa. Żubr warzony jest na bazie słodu jęczmiennego, zawiera 12,1% ekstraktu oraz 6,0% alkoholu.

Marka Żubr

Marka sygnowana jest nazwą browaru w Dojlidach. Historia tego browaru sięga 1768 roku. Wtedy powstał w Dojlidach pierwszy zakład piwowarski. Była to inicjatywa hetmana Jana Klemensa Branickiego. W 2003 roku białostocki Browar Dojlidy został nabyty przez Kompanię Piwowarską. Marka Żubr przeszła także pod skrzydła Kompanii Piwowarskiej. Dzięki nakładom na promocję piwo Żubr zostało wylansowane terenie całej Polski.
Marka nazwą nawiązuje do żubra, zwierzęcia nierozłącznie kojarzącego się z Białowieżą. Prawie połowa polskiej wolnej populacji żubra skupiona jest w Puszczy Białowieskiej. Są to osobniki z podgatunku żubra nizinnego (Bison bonasus bonasus).

Żubr - marka z pozytywnymi skojarzeniami

Żubr – marka z pozytywnymi skojarzeniami

Żubr został wykorzystany także w nazwie wódki żubrówka.  Marka Żubrówka jest szeroko na świecie znana. To unikalna na skalę światową wódka. W butelce znajduje się źdźbło turówki wonnej (hierochloe odorata), trawy rosnącej w lasach Puszczy Białowieskiej. To dzięki znanej powszechnie jako żubrówka trawie, wódka ma świeży, orzeźwiający aromat z nutą rumianku i wanilii. Wódkę wyróżnia także zielono żółtawy kolor oraz zawartość kumaryny. Sprzedaż tego produktu była za oceanem zakazana, właśnie ze względy na kumarynę – związek chemiczny, który nadawał wódce unikalny smak.

Żubr i marka Żubrówka

Niestety taka kategoria wódki produkowana jest też poza Polską. Tyle, że stosowany jest różny naming do jej oznakowania. Żubrówka produkowana jest w Rosji jako Зубровка, Stanach Zjednoczonych jako Wisent Vodka oraz na Ukrainie jako Зубрівка. Wytwarzana jest także na Białorusi oraz w Czechach.

Zarówno marka wódki jak i piwa nawiązują nazwą do żubra. Tera trudno powiedzieć, co jest bardziej popularne.  Produkty tak nazwana miały wykorzystywać słowo generyczne. Teraz  żubr i jego ochrona zyskują dzięki większej świadomości.

Dodaj komentarz

WordPress SEO