Zmiana nazwy British Airports Authority.

British Airports Authority, spółka zarządzająca brytyjskimi portami lotniczymi od 50 lat zmienia nazwę. Nie będzie, jak dotychczas, używała nazwy BAA. Będzie używała poszczególnych nazw portów. Dlaczego następuje zmiana nazwy?

Prawa właściciela a zmiana nazwy

W 2006 roku spółka opuściła londyńską giełdę. Stało się to po przejęciu BAA przez konsorcjum, na czele którego stoi hiszpańska firma Ferrovia. Po tym ruchu, brytyjska nazwa nie pasuje do konceptu marketingowego i biznesowego grupy. Nastąpiła więc zmiana nazwy. Nie jest organizacją ani urząd publiczny. To komercyjne przedsięwzięcie, któremu jak widać ciąży miniony wizerunek. BAA działa na terenie portów Heathrow, Glasgow, Aberdeen, Southampton i Stansted, z czego Heathrow generował aż 95% biznesu. Kolejnym powodem, dla którego przeprowadzana jest zmiana nazwy,  jest sprzedaż przez grupę kolejnych portów, co dzieje się w związku z wymaganiami brytyjskiego urzędu antymonopolowego. BAA pozbyła się już udziałów w Gatwick i Edinburgh. Teraz kolej na następne. Zmiana nazwy ułatwi ten proces.

Zmiana nazwy BAA.

Zmiana nazwy BAA.

Port lotniczy Londyn-Heathrow (angielska nazwa: London Heathrow Airport) to największy port lotniczy Europy. Port usytuowany jest około 25 km na zachód od centrum Londynu. Port lotniczy Heathrow obsługuje rocznie ponad 70 mln pasażerów. Takie wynik plasuje Heathrow na trzecim miejscu na świecie. Pod względem ruchu pasażerskiego liderem jest port w Chicago o nazwie O’Hare. Drugie miejsce przypada portowi w Atlancie. Port ten nosi nazwę Hartsfield-Jackson. Heathrow jest jednym z pięciu portów lotniczych obsługujących Londyn. Do BAA należy jeszcze Stansted. Pozostałe to City, Gatwick i Luton. Naming portów jest tradycyjnie związany z nazwami geograficznymi i nazwami miejscowości. Zmiana nazwy nie dotyczy więc nazw portów.

Zmiana nazwy niewiele zmieni w wizerunku portów. Mało kto z klientów wiedział, że Heatrow to jedynie nazwa marketingowa portu lotniczego należącego do spółki BAA. Nazewnictwo oparte o nazwy poszczególnych porów będzie bardziej elastyczne i dostosowane do zmieniającego się składu grupy. Zmiana nazwy BAA bardziej oddaje filozofię działania właściciela, niż unikalny koncept nazewniczy.

Dodaj komentarz

WordPress SEO