Zmiana nazwiska elementem budowania wizerunku osoby.

Imię i nazwisko jest bardzo ważnym elementem wizerunku. Wiedzą o tym aktorzy i celebryci. Programując swój wizerunek, wiele osób planujących swoja karierę zawodową zastanawia się, czy imię i nazwisko nie stanowi przeszkody. Zmiana nazwiska jest dość popularna.

Ograniczenia w stosowaniu nazwiska

Poza trudnościami wymowy nazwiska, może ono źle brzmieć lub mieć negatywne skojarzenia. Nie bez kozery jest także kraj pochodzenia osoby. Częste są przypadki zmiany nazwiska w celu krycia pochodzenia. Aktorzy, muzycy, i inni publiczni twórcy traktują nazwiska jak rodzaj marki. Dlatego te, które nosili lub noszą wybitni przedstawiciele tego zawodu, podlegają ochronie. Oto przykłady znanych osobistości świata pop kultury, które zmieniły swoje nazwiska i zbudowały nowe marki:

Nowe nazwiska gwiazd

Reginald Dwight – ELTON JOHN

Farrokh Bulsara – FREDDIE MERCURY

Georgios Panaylotou – GEORGE MICHAEL

Margaret Hyra – MEG RYAN

Natalie Hershlag – NATALIE PORTMAN

Enrique Morales – RICKY MARTIN

Jose Antonio Dominguez Bandera – ANTONIO BANDERAS

Demetria Gene Guynes – DEMI MOORE

Carlos Ray Norris – CHUCK NORRIS

Katheryn Elizabeth Hudson – KATY PERRY

Winona Laura Horowitz – WINONA RYDER

Carlos Irwin Estevez – CHARLIE SHEEN

Caryn Elaine Johnson – WHOOPI GOLDBERG

Allen Konigsberg – WOODY ALLEN

Walter Willis – BRUCE WILLIS

Nicolas Kim Coppola -Nicolas Cage

Stefani Joanne Angelina Germanotta – Lady GaGa

Nazwiska polskich gwiazd

Swoje nazwiska zmieniały także polskie gwiazdy scen i ekranów. Powodem są albo złe skojarzenia albo trudność w zapisie i wymowie, szczególnie gdy w grę wchodzi kariera międzynarodowa. Wiele z gwiazd używa pseudonimów, tylko na użytek swoich występów. Na przykład Jakub Błaszczykowski, grając w zespole mistrza Niemiec, Borussi Dortmund, na koszulce ma napis „Kuba”. Paweł Deląg zmienił nazwisko na Paweł Delong. Aktor robi karierę zagraniczną. Polskie znaki diakrytyczne mogły wprowadzać w błąd co do sposobu zapisu jak i wymowy nazwiska. Dlatego Pan Deląg zmienił zapis swojego nazwiska na formę fonetyczną Delong. Znaki diakrytyczne, to znaki graficzne używane w alfabetach i innych systemach pisma. Znaki te umieszczane są nad, pod literą, obok lub wewnątrz litery. Znaki diakrytyczne zmieniają artykulację litery i tworzą przez to nową literę. W naszym języku jest dziewięć liters tworzonych za pomocą znaków diakrytycznych. Powstałe w ten sposób litery diakrytyzowane, inaczej zwane literami diakrytycznymi to: ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ź, ż. Hanka Ordonówna nosiła nazwisko Maria Anna Pietruszyńska, choć przejęła oficjalnie nazwisko męża – Tyszkiewicz. Ordonówna zajmowała się także pisarstwem, ale używała pseudonimu Weronika Hort. Pola Negri to Apolonia Chałupiec, była córką biednego słowackiego Roma. Kariera aktorska pod tym nazwiskiem była by mocno utrudniona. Pola Negri zapisała się w światowej historii kina jako jedyna polska aktorka o tak wielkiej popularności. Bardzo ciekawy jest opis jej transformacji: „born in Poland, made in Germany, stolen by Hollywood”. Amant powojennej kinematografii, Tadeusz Janczar nosił wcześniej nazwisko Tadeusz Musiał. Aleksandra Śląska to Aleksandra Wąsik. Nowe nazwisko było powodem problemów aktorki, jako że wcześniej w Polsce działała aktorka o bardzo podobnym nazwisku – Ślaska. Dla rozstrzygnięcia kwestii ZASP powołał nawet specjalna komisję. Borys Szyc – Borys Michalak. Urodzony w Łodzi w 1978 roku aktor zmienił swoje nazwisko. Aktor od czasu przedstawienia dyplomowego nie używa już nazwiska rodowego. Czasami zmiana nazwiska prowadzi do sporów rodzinnych. Lekarstwem jest sukces sceniczny i popularność. Dorota Chotecka – Dorota Kapusta. Do urody aktorki nie pasowało nazwisko. Skojarzenia z warzywem na pewno nie pomogły by w karierze scenicznej. Paul Wesley – Paweł Tomasz Wasilewski. Aktor jest z pochodzenia Polakiem, jednak nazwisko rodowe gwiazdora „Pamiętnika wampirów” sprawiało by amerykanom problem z wymówieniem. Izabella Miko to Izabela Mikołajczyk. Skrócone nazwisko Mikołajczak jest łatwiejsze do wymówienia i zapamiętania.

Dodaj komentarz

WordPress SEO