Tworzenie nazwy – skrótowiec Zelmer

Zelmer S.A. – polskie przedsiębiorstwo przemysłu maszynowego z siedzibą w Rzeszowie, zajmujące się produkcją sprzętu AGD i silników komutatorowych. Tworzenie nazwy miało miejsce podczas zakładania firmy. Nazwa marki pochodzi od skrótu nazwy Zakładów Elektro-Mechanicznych w Rzeszowie.

Tworzenie nazwy – tworzenie marki

Wciąż rozwijająca się i nastawiona na dobro klienta marka, do dziś stara się sprostać wymaganiom wszystkich użytkowników, tworząc urządzenia w pełni funkcjonalne i innowacyjne, a także niezawodne. Zelmer stawia na jakość urządzeń sygnowanych swoją marką. Dowodem na to jest wiele nagród i certyfikatów jakie zostały przyznane przedsiębiorstwu. Do nich należy Certyfikat Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji, który obejmuje projektowanie, produkcję i serwis elektrycznych urządzeń gospodarstwa domowego. Obecnie w ofercie marki Zelmer znajduje się ponad 50 urządzeń. Są to odkurzacze, sprzęt kuchenny, urządzenia z serii wyposażenie domu oraz garnki i patelnie.

Tworzenie nazwy przedsiębiorstwa

Zelmer – jest to skrót od Zakładów Elektro-Mechanicznych w Rzeszowie. Nazwa jest akronimem czyli skrótowcem. Tworzenie nazwy opierało się o  nazwę opisową. Literowiec to skrótowiec, w którym każdą literę czyta się oddzielnie. W głoskowcach, na przykład ZUS, litery w nazwie wymawia się łącznie. Są to najpopularniejsze skrótowce. Inne formy skrótowców to skrótowce grupowe i skrótowce mieszane. Tworzenie nazwy jako skrótowca jest bardzo popularnym modelem nazewnictwa firm.

Tworzenie nazwy Zelmer - nazwa jako skrótowiec

Tworzenie nazwy Zelmer – nazwa jako skrótowiec

Skrótowce grupowe nazywane także grup owcami lub sylabowcami składają się z najczęściej pierwszych sylab skracanych wyrazów. Wymawiane są jako suma połączonych sylab. Na przykład Pafawag. Tworzenie nazwy powala na budowanie różnych konwencji nazewniczych. Odmianą skrótowców grupowych są skrótowce utworzone z połączenia pierwszej i ostatniej sylaby tego wyrazu. Skrótowce mieszane, lub inaczej kombinowane – charakteryzują się niejednorodną strukturę. Są po prostu kombinacjami innych form skrótowców. Przykładem jest nazwa warszawskiej uczelni SGPiS. Tworzenie nazwy to także jej ochrona prawna – nie wszystkie skrótowce mają wystarczający potencjał wyróżniający.

Dodaj komentarz

WordPress SEO