Skąd pochodzi nazwa DACIA?

Dacia – marka rumuńskich samochodów osobowych. Marka powstała w 1952 roku. Początkowo firma nosiła nazwę Uzina de Autoturisme Pitesti i działała w mieście Mioveni. 

Marka Dacia

Marka Dacia od samego początku powstania współpracowała z francuską marką Renault. Efektem tej współpracy jest przejęcie firmy przez koncern Renault – Dacia jest obecnie filią francuskiego producenta. Marka Dacia ma kluczowe znaczenie dla gospodarki Rumunii – firma jest największym rumuńskim eksporterem i generuje aż 10% eksportu tego kraju. Nazwa Dacia pochodzi od Dacji. Dacja to kraina historyczna w Europie południowo-wschodniej. Można powiedzieć, że Dacja w przybliżeniu pokrywa się z obszarem Rumunii. Kraina ta od północy ograniczona jest Karpatami, od wschodu rzeką Prut, od południa dolnym Dunajem, oraz rzeką Cisą.

Dacia pochodzi od Dacji – kraina historycznej w Europie Środkowej.

Pierwszym autem jakie produkowała rumuńska fabryka była Dacia 1100 – marka była produkowana na licencji Renault 8. W kolejnych latach marka ta została zastąpiona modelami aut o opierającymi się na technologii i myśli technicznej Renault 12.
Po roku 1976 Dacia się usamodzielniła i zakończyła kooperację z marką Renault. W latach 80. Zaplanowano stworzenie taniego małolitrażowego samochodu. Nosił on nazwę Dacia 500 Lăstun. Marka Lastun nie była sukcesem – model nie cieszył się popularnością – był zawodny, jakość wykonania pozostawiała wiele do życzenia. Największym problemem było to, że auto nie spełniało wymagań średniej rodziny. W 1995 roku rozpoczęto produkcją auta Dacia Nova. Marka Nova to kolejna konstrukcja rumuńskich inżynierów – tym razem korzystano płytę podłogową z Peugeota 309.

Marka Dacia - naming w motoryzacji

Marka Dacia – naming w motoryzacji

Marka Dacia w koncernie Renault

Marka Dacia utraciła swoją niezależność w roku 1999. Firma i marka została sprzedane firmie Reaneult. Francuzi zaplanowali utworzenia z niej Rumuńskiego centrum rozwoju samochodów. Potężna inwestycja ponad 1 miliard euro pozwoliła na odnowienie fabryki i rozwój zakładu produkcyjnego. Dzięki tym środkom powstał Renault Design Central Europe – owocuje to kolejnymi modelami aut.

Modele jakie oferuje marka

Pod panowaniem francuskim marka wypuściła model Dacia SuperNova. Kolejny model marki Dacia to Solenze oraz znana i w Polsce marka Dacia Logan. Ta marka samochodu odniosła wielki sukces. Marka pojazdu rozbudowana została o wersję kombi i van, a następnie pick-up. Marka rozwija się dalej, czego dowodem jest luksusowa wersja samochodu pod nazwą Dedicatie. Po sukcesie jaki odniosła marka Logana, zbudowano auto klasy kompaktowej – Sandero. Wprowadzenie tego modelu połączone było z rebrandingiem i wprowadzeniem nowego logo dla marki. Rebranding odnowił wizerunek marki – marka buduje międzynarodową reputację.

Rebranding marki Dacia

Rebranding marki Dacia

Nowe logo Dacia

Logo Dacia marka

Logo Dacia marka

Na początku 2010 roku zadebiutował terenowy model Dacia Duster. Dacia podobnie jak czeska Skoda, pod zarządem międzynarodowej firmy rozkwita. Reaktywacja marki jest wielkim sukcesem. Renault rozszerzył w ten sposób swoje portfolio ofertowe o markę ekonomiczną. Marka rumuńska rozpoczęła także ekspansję na inne kontynenty – jest oferowana w Brazylii.

Dodaj komentarz

WordPress SEO