Skąd nazwa Berlinki? Znaczenie słowa i skojarzenia.

Skąd nazwa Berlinki? Od Morlinek – wędlin dziecięcych, poprzez nawiązanie do frankfurterek, od berlinki – rodzaju statku pływającego po polskich wodach, czy potocznej nazwy autostrady „berlinki” z Królewca do Berlina.

Skąd pochodzi nazwa Berlinki?

Morlinki ot pierwsza marka w kategorii wędlin w Polsce kierowana do dzieci. Produkty tej marki zostały opracowane z myślą o dziecięcym menu. Sukces marki mógł być inspiracją do stworzenia marki i nazwy Berlinki.

Jaka jest etymologia nazwy Berlinki?

Jaka jest etymologia nazwy Berlinki?

Berlinka to żaglowy statek rzeczny, większy od szkuty i dubasa. Charakterystyczne dla berlinki było to, że nie posiadała kafy, szpiczastego dzioba. Berlinka często nazywana była kogutem. Berlinki używano na wodach Wisły, Narwi i Bugu. Morliny nie leżą nad żadną z tych rzek. Nazwa Berlinki nie pochodzi od nazwy typu statku.

Frankfurterki to krótkie, cienkie kiełbaski z wołowiny lub wieprzowiny. Produkt wywodzi się z Niemiec, z Frakfurtu gdzie rozpoczęto ich produkcję. Kiełbaski podaje się na gorąco. Popularność frankfurterek mogła być powodem nadania nazwy od stolicy Niemiec. Jednak berlinki nie są produkowane w Berlinie. Przez skojarzenia nazwa Berlinki nawiązuje do uznanego niemieckiego produktu.

Berlinka to także potoczna nazwa budowanej przed i w czasie II wojny światowej autostrady. Celem budowy berlinki było połączenie Berlina, stolicy III Rzeszy, z Królewcem (Königsberg). Autostrada nie miała jednak przebiegać przez Morliny. Nazwa Berlinki nie jest od nazwy autostrady.

Skąd więc nazwa Berlinki?

Z chęci wyróżnienia parówki unikalną nazwą, łatwą do zapamiętania, wylansowania i skojarzenia z kiełbaskami. Są Berlinki i są parówki.

Dodaj komentarz

WordPress SEO