Seksowna NUDA

Włosi nie widzą nic dziwnego w słowie NUDA. Cóż można tak niefortunnie nazwać? To nowy model szosowego motocykla. Husqvarna, to nazwa używana przez kilka przedsiębiorstw związanych z Husqvarna Vapenfabrik. Obecnie najbardziej kojarzy się z piłami łańcuchowymi. Chyba że ktoś interesuje się sportami motorowymi i Mistrzostwami Świata Enduro. Husquvarna to marka szybkich motocyki, które wielokrotnie tryumfowały w tych mistrzostwach. Motocykl nazwany NUDA, który ma ponad 100 KM, ponad 100 Nm i waży 175 kg na pewno nie jest nudny. Czy NUDA jako marka motocykli jest zła? Nie, co najwyżej może przez kilka dni budzić zdziwienie wśród Polaków, ale szybko stanie się marką samą w sobie i zapomnimy o słownikowym znaczeniu słowa.

Nazwa Husqvarna jest możliwością zapisu nazwy miasta gdzie przedsiębiorstwo zostało założone – Huskvarna. Początkowo, u schyłku XIX wieku, Husqvarna zajmowała się produkcją rowerów. Już w roku 1903 rozpoczęto produkcję motocykli. Następnie w roku 1920 założono fabrykę silników. Najbardziej znanymi motocyklami marki Husquarna są modele zdobywające Mistrzostwa Świata Motocross oraz Enduro. W latach 60. oraz 70. motocykle Husqvarna zdobyły aż 14 Mistrzostw Świata w motocrossie, oraz 24 Mistrzostwa Świata Enduro. Jak widać to bardzo uznana marka motocykli.

W 1987 roku cześć przedsiębiorstwa zajmująca się produkcją motocykli, wraz z marką Husquarna, został sprzedany włoskiej firmie Cagiva. W roku 2007 marka motocykli wraz z włoskimi zakładami została zakupiona przez BMW.

WordPress SEO