Ptasie mleczko – nazwa potoczna

Ptasie Mleczko to wyrób cukierniczy, mleczne pianki w polewie czekoladowej. Według firmowej anegdoty, produkt i nazwę Ptasie Mleko wymyślił Jan Wedel w roku 1936. Obecnie nazwa ptasie mleczko to nazwa potoczna dla kategorii produktów.

Ptasie mleczko jako nazwa potoczna

Ptasie Mleczko, ze względu na swoją popularność, to obecnie nazwa potoczna podobnych produktów oferowanych przez konkurentów firmy E. Wedel. Oficjalnie wszystkie sprzedawane są pod innymi nazwami, tak jak na przykład Alpejskie Mleczko oferowane pod marką Milka. Język potoczny to forma posługiwania się językiem służąca bezpośredniej komunikacji międzyludzkiej i przeważnie niezapisywana. W wypadku bardzo powszechnie znanych marek, mogą się one stać oznaczeniem całych kategorii produktów, na przykład adidasy dla kategorii butów sportowych. Pampersy to także nazwa potoczna dla pieluszek jednorazowych. Może mniej obecnie stosowana nazwa elektrolux to nazwa potoczna dla odkurzaczy. Jeep to nazwa potoczna dla samochodów terenowych.

Ptasie mleczko - nazwa potoczna

Ptasie mleczko – nazwa potoczna

Nazwa potoczna a konsekwencje rynkowe

W wypadku Ptasiego mleczka, nazwa potoczna pojawiała się na rynku przez zaniedbanie w ochronie prawnej nazwy. W 1936 roku zarejestrowano znak towarowy „Ptasie Mleko” wraz z jego odmianą „Ptasie mleczko”. Ochrona znaku towarowego wygasła w 1956 roku na skutek nieuiszczenia opłaty w Urzędzie Patentowym na przedłużenie ochrony. Bardzo szybko wykorzystali to konkurenci. Wprowadzili na rynek wyroby o tej nazwie. W 1987 roku Zakłady „22 Lipca, d. E. Wedel” ponownie próbowały uzyskać rejestrację znaków zawierających wyrażenie „ptasie mleczko”. Urząd Patentowy RP odmówił rejestracji nazwy. W uzasadnieniu podano, że Ptasie Mleczko to nazwa potoczna i rodzajowe określenie wyrobów cukierniczych. Działania firmy doprowadziły do zgłoszenia nazwy Ptasie Mleczko jako wspólnotowy znak towarowy. To pozwoliło na odzyskanie monopolu patentowego. Inne przedsiębiorstwa cukiernicze mogą produkować podobne wyroby, ale pod inną nazwą.

Dodaj komentarz

WordPress SEO