Projektowanie sloganów i haseł reklamowych dla firm i produktów.

Kiedy slogan odzwierciedla esencję marki, staje się dla każdego oczywisty. Oddaje charakter i wizerunek marki. Slogan nie jest projektowany tylko dla klientów, aby skłonić ich do zastanowienia się nad naszą ofertą, ale również dla pracowników aby wskazać im kierunek naszego działania, inspirowania ich. No i oczywiście  potrzebny jest do tworzenia ciekawych kampanii reklamowych. Sama nazwa powinna być najsilniejszym komunikatem marketingowym, jednak często nie jest w stanie określić w pełni wizerunku i pozycjonowania marki. Dobrze zaprojektowana nazwa przeważnie nie jest „opisowcem”. Dlatego nazwy marketingowe bardzo lubią towarzystwo odpowiednio zaprojektowanego sloganu, który je odpowiednio rozszerzy i rozwinie. Slogany można podzielić na brandingowe (korporacyjne) i reklamowe.

Slogan firmowy / korporacyjny, najczęściej występuje łącznie razem z nazwą jako jej dopełnienie. Wyraża stałe przesłanie – najczęściej wskazuje misje marki oraz ją współkieruje np: ” PKO BP – Bliżej Ciebie”. Slogan reklamowy jest wykorzystywany znacznie krócej, niż slogan brandingowy. Nie ma też takiej siły i rangi. Przedstawia obietnicę dotyczącą korzyści oferowanych przez daną markę np.: „Nie do wygryzienia – Grześki Kaliszanka”, „Zawsze parami – Wojas”, „Zakolej się z nami PKP Intercity” Slogan strategiczny zwykle różni się tym od sloganu reklamowego tym, że funkcjonuje obok nazwy przez długie lata, bezpośrednio odnosi się do strategicznej przewagi konkurencyjnej, którą posiada marka. Wpływa na kształtowanie wizerunku nie jednej oferty, ale całego portfolio ofertowego jaki znajduje się pod marka firmy.

Dla marki podstawowym testem namingowym jest to czy jej nazwa i slogan odpowiadają na pytanie: „Czym jest twoja marka, co jesteś w stanie mi zaoferować, co ja wyróżnia na rynku?”

Slogan firmowy jeśli ma odnieść zamierzony sukces powinien być atrakcyjny, zaskakujący a czasem nawet prowokacyjny lub paradoksalny. Precyzyjnie dobrane slogany tak jak nazwy posiadają swoją dużą wartość i własną osobowość. Bez nich trudno jest w pełni kształtowac i kontrolować wizerunek firmy. Zatem chwytliwy zawsze przyciągnie uwagę klienta, natomiast świetny może stać się najsilniejszą bronią marketingową. Nie tylko wyraża osobowość marki ale i konsekwentnie wspiera jej kampanie marketingowe.

Efekt synergii jaki daje slogan razem z nazwą może mieć różny charakter i tak:

  • slogan może wynikać z treści, a zarazem ją dopełniać,
  • nazwa która występuje w sloganie wpasowuje się w jego treść i korzystnie ją wyzyskuje,
  • slogan wprost wyjaśnia znaczenie lub zastosowanie nazwy,
  • nazwa oddziałuje jak slogan,
  • nazwa jest jednym z odpowiedników rymotwórczych w sloganie.

Najlepsze slogany są proste, wieloznaczeniowe i wielowarstwowe.  Dlatego łatwo przenikają do języka potocznego Zapadają w pamięci naszych klientów, ksztaltują wizerunek i świadomość rynkową marki. W ten sposób ubarwiają język. Doskonałym przykładem jest „No to Frugo”,  „Powinni tego zabronić” lub „Ojciec, prać?”. Nawt po latach, nawet gdy marki już nie istnieją posiadaja wysoką świadomość.

 

WordPress SEO