Nowa nazwa modelu auta. Takeri

Na salonie w Tokio Mazda zaprezentowała prototyp oraz pojawiła się nowa nazwa modelu samochodu. Nowy pojazd w ofercie japońskiej firmy stanowi zapowiedź rozwoju aut z generacji Mazdy 6. Nowa nazwa modelu to TAKERI.  Nazwa modelu chyba nie ma bezpośredniego znaczenia. W swoim wyrazie nawiązuje do nazw afrykańskich gazeli i antylop. Jej innowacyjność i nowoczesność nawiązuje do zmian jakie mają obecnie miejsce u japońskiego producenta. Dla Japończyków to bardzo ważne, aby wszystkie elementy ich działania były spójne, stąd nazwa modelu i stylistyka tworzą całość.

Nazwa modelu a filozofia marki

Samochód został zaprojektowany zgodnie z nowym stylem Mazdy. Ta stylistyka nazwana jest KODO – Soul of Motion. W wolnym tłumaczeniu może znaczyć „dusza ruchu”. Oglądając zdjęcia nowego modelu TAKERI widzimy przenikające się wzajemnie płynne linie oraz kontrastowe do nich ostre krawędzie. Samochód wygląda naprawdę nowocześnie.

TAKERI jako kontynuacja linii Mazdy 6 ma pojawić się na rynku w roku 2013. Generacja Mazdy 6 pierwszy raz pojawiła się w roku 2007. Miało to miejsce podczas salonu samochodowego w amerykańskim Los Angeles.

Mazda Motor Corporation to producent samochodów z siedzibę w mieście Hiroshima w Japonii. Filozofią marki jest hasło „zoom-zoom”. Zostało ono ogłoszone w 2002 roku. Slogan ten nawiązuje do przyjemności z jazdy. W 2007 filozofia marki uległa modyfikacji i obejmuje dodatkowo dbałość o środowisko naturalne.

Obecnie slogan brzmi „zrównoważony zoom-zoom”. Używane są także hasła  „Zoom Zoom Forever” i „Zoom Zoom, Today, Tomorrow, Forever”.

Historia marki sięga roku 1920. Wtedy to Jujiro Matsuda wspólnie z grupą inwestorów założył firmę Toyo Cork Kogyo. Założono ją w Hiroszimie Początkowo firma zajmowała się produkcją obrabiarek. Z czasem z narzędzi rozszerzono produkcję na samochody. Nowa linia produkcji rozpoczęła działalność w roku 1931. Pierwsze pojazdy były bagażówkami. Trójkołowe pojazdy, połączenie motocykla i i mikro ciężarówki, a nazwa modelu to Mazda-go.

W roku 1934 firma zmieniła nazwę z Toyo Kogyo na Mazda. Podobno nazwa ta pochodzi od imienia starożytnego bóstwa Ahura-Mazdy, boga mądrości, inteligencji i harmonii. Inna teoria głosi, że nazwa została zmieniona na cześć założyciela firmy. Nazwisko Matsuda wymawia się bardzo podobnie do Mazda. Od tej pory każda nazwa modelu samochodu jest poprzedzona nazwą firmy Mazda.

Nazwa modelu TAKERI jest kolejnym krokiem w rozwoju marki. W portfelu marki znajdują się już inne ciekawe nazwy: Cosmo, Ryuga, Tribute, Carol, Spiano, Veriza, Furai, Premacy, Xedos, Demio, Autozam, Eunos, Efini, Millenia. Nazwa modelu TAKERI, tak jak pozostałe nazwy marek Mazdy, jest międzynarodowa i łatwa do wymówienia. W motoryzacji, nazwa modelu jest wyjątkowo ważna.

Dodaj komentarz

WordPress SEO