Nazwy numeryczne

Nazwa numeryczna to jedna z konwencji kreowania nazw. Nie jest to zbyt popularna konwencja projektowania nazewnictwa. Naming z użyciem cyfr wymaga często wytłumaczenia. Z drugiej zaś strony, badania wskazują, że konsumenci dość łatwo akceptują nazwy numeryczne.

Nazwa numeryczna – przykłady

Bez wytłumaczenia nowa nazwa numeryczna produktu jest abstraktem. Takie cechy ma akronim. Taką konwencje nazewniczą zastosowała firma 3M. Ta nazwa numeryczna jest akronimem od nazwy Minnesota Mining Manufacture. Na rynku istnieje także firma telekomunikacyjna O2, z tym że jej nazwa pochodzi od oznaczenia cząstki tlenu. U2 to nazwa znanego zespołu muzycznego – nazwę można odczyta jako YouToo, czyli „ty też”. Q8 – które jest nazwą firmy petrochemicznej z Kuwejtu – QEight. Innym przykładem nazwy produktu z cyfrą jest gazowany napój cytrynowo-limonkowy 7UP. Znana w Stanach Zjednoczonych sieć sklepów nosi nazwę 7-eleven, co oznaczało godziny otwarcia sklepu. Inną nazwa brandu z cyfrą jest PS2 czyli Play Station 2. K2 to marka i nazwa numeryczna desek snowboardowych, 20th CenturyFox to znana wytwórnia filmowa. WD-40 to nazwa brandu – środka wypierającego wodę. Nazwa numeryczna brandu WD oznacza Water Displacement. V w nazwie brandu V8 pochodzi od Vegetable Juice.

Ciekawe nazwy - nazwa numeryczna

Ciekawe nazwy – nazwa numeryczna

Nazwa numeryczna w Polsce

W Polsce także pojawiają się przykłady nazw numerycznych. Ostatnio nazwa 4E została nadana nowemu produktowi firmy Romet.  Nazwa numeryczna prezentuje markę samochodu elektrycznego. Nazwa 4E pochodzi od czterech słów: Electric, Economic, Ecologic, Easy. Electric. Wcześniej istaniało pwo 10,5, gdzie liczba mówiła o procentowej zawartości ekstraktu.

Dodaj komentarz

WordPress SEO