Nazwa wspólna Herbapol

Herbapol to nazwa wspólna powstałych w latach 40. XX wieku przedsiębiorstw. Nazwę stworzono dla państwowych firm zajmujących się przetwórstwem ziół. Tak narodziła się popularna do dzisiaj nazwa wspólna.

Popularna nazwa wspólna

Produkcja firm spod znaku Herbapol koncentrowała się na wytwarzaniu z ziół preparatów spożywczych, leczniczych i kosmetycznych. Nazwa Herbapol w latach 1947-1982 należała do Zjednoczenia Przemysłu Zielarskiego „Herbapol” w Warszawie. Praktyka tworzenia zjednoczeń lub zrzeszeń przedsiębiorstw w czasach PRL doprowadziła do wielu problemów prawnych i wizerunkowych. Jednym z nich jest nazwa wspólna.

Nazwa wspólna Herbapol. Nazwa współdzielona.

Nazwa wspólna Herbapol. Nazwa współdzielona.

Obecnie firmy działające pod nazwami Herbapol znajdują się w rękach prywatnych. Trudno im zrezygnować z nazwy znanej i kojarzonej z ofertą zielarską. Równolegle stosując nazwę Herbapol działają na rynku następujące firmy:

Herbapol Lublin (grypa kapitałowa z Herbapolami Białystok, Gdańsk, Łódź),

Herbapol Kraków,

Herbapol Poznań,

Herbapol Wrocław,

Warszawskie Zakłady Zielarskie Herbapol w Pruszkowie

Nazwa wspólna istniała także w innych branżach: Polmos, Biowet, Polfa, Stomil. Nazwa wspólna określana jest także jako nazw współdzielona.

Nazwa wspólna  Herbapol jest zlepkiem łacińskiego słowa „herb” oznaczającego „Zioło” oraz cząstki „pol”. „Pol” miał wyróżniać polskie firmy na świecie. Było to w czasach walki o dewizy na rynkach międzynarodowych. Konwencja stała się tak popularna, że stosuje ją obecnie wiele firm działających wyłącznie na rynku lokalnym. W efekcie Nazwy zawierające cząstkę „pol” uległy pauperyzacji wizerunkowej. Nazwa wspólna i nazwa popularna – dwa problemy nazewnicze związane z nazwa Herbapol.

Dodaj komentarz

WordPress SEO