Nazwa Vespa znaczy osa

Vespa to nazwa marki włoskich skuterów. Marka należy do firmy Piaggio i działa od roku 1946. Skutery Vespa to przykład wzornictwa w stylu retro. Taka strategia wzornicza może wynikać to z faktu, że marka ta była pierwszym skuterem, który spopularyzował tę kategorię jednośladów. Nazwa Vespa to popularna osa.

Nazwa Vespa znaczy Osa.

Nazwa Vespa znaczy po włosku „osa” i odwołuje się do charakterystycznego kształtu pojazdu. Budowę skutera można podzielić na dwie części – przedkrok i tylne nadkole – budzące skojarzenia wąskiej tali i szerokiego odwłoka osy.

Nazwa Vespa znaczy Osa

Nazwa Vespa znaczy Osa

Do wylansowania skutera marki Vespy mocno przyczyniła się kinematografia. W kultowym filmie z 1953 roku „Rzymskie wakacje” z 1953 roku, główni bohaterowie, Audrey Hepburn i Gregory Peckiem, jeżdżą po stolicy Włoch na Vespie.

Nazwa Vespa w nazewnictwie

Popularność Vespy we Włoszech popchnęła polskich producentów do opracowania skutera pod nazwą Osa. Polski skuter pod taką nazwą produkowany była w latach 1959 – 1965 w Warszawskiej Fabryce Motocykli. Osa była jedynym skuterem produkowany seryjnie w czasach PRL.

Nazwa Vespa jest przykładem wykorzystania słowa istniejącego do nazwania produktu i marki. Jest to jedna z bardziej popularnych technik nazewniczych. Obowiązuje w językach rodzimych, bo w sytuacji eksportu, bez wyjaśnienia nazwa nabiera cech słowa abstrakcyjnego.

Dodaj komentarz

WordPress SEO