Nazwa produktu a marketing międzynarodowy.

Posiadanie unikalnej marki i znana nazwa produktu są wielką wartością. Często jednak trzeba borykać się z wieloma ograniczeniami. Nawet gdy produkt jest unikalny, znajdą się tacy, którzy próbują skorzystać z renomy i popularności produktu. Innym problemem są narodowe nazwy produktów. To co dla nas oczywiste i łatwe do wymówienia, na wiecie może być barierą marketingową.

Znana polska nazwa produktu.

Żubrówka jest szeroko znana na świecie. To unikalna na skalę światową wódka. W butelce znajduje się źdźbło turówki wonnej (hierochloë odorata), trawy rosnącej w lasach Puszczy Białowieskiej. To dzięki znanej powszechnie jako żubrówka trawie, wódka ma świeży, orzeźwiający aromat z nutą rumianku i wanilii. Wódkę wyróżnia także zielono żółtawy kolor oraz zawartość kumaryny. Żubrówki na terenie USA ma nową nazwę produktową. Aby ułatwić nazywanie produktu, na rynku amerykańskim zdecydowano się odejść od nazwy Żubrówka – nowa wersja znanej marki jest obecnie znana ŻU lub inaczej ZU. Nazwa produktów jest w marketingu niezwykle istotny. Mając na uwadze chęć budowania popularności produktu, podjęto decyzje o uproszczeniu nazwy. Nie usunięto napisu żubrówka, ale lansowana jest skrócona do ŻU nazwa nowego produktu. To ukłon w stronę międzynarodowej klienteli. Amerykanie zamawiając drinki podają nazwę alkoholu z jakiego mają być przygotowywane. O ile dla nas nazwa żubrówka jest prosta, dla obcokrajowców może stanowić problem zarówno w wymówieniu słowa jak i w zapamiętaniu nazwy. Nowa nazwa produktu ma pomóc w sprzedaży produktów marki.

Nazwa produktu narodowego

Polska nie ma wyłączności na kategorię tego produktu. Poza Polską żubrówka produkowana jest w wielu innych krajach pod różnymi nazwami, m.in. w Rosji, Stanach Zjednoczonych (Wisent Vodka), na Ukrainie, na Białorusi oraz w Czechach. Jednak naming produktów z Polski może nasze marki wyróżniać. Rada Ministrów przyjęła projekt zmiany ustawy o wyrobie napojów spirytusowych i ochronie oznaczeń geograficznych. Ważnym rynkowo aspektem nowej ustawy, są zawarte w niej zmienione wymogi dla oznakowywania polskich wódek czystych jak i smakowych. Ustawa obejmuje nazwy produktów. Otóż, wódki będzie można markować na etykiecie oznaczeniem geograficznym „Polska Wódka / Polish Vodka”. To duży krok w ramach lansowania naszych narodowych produktów. Póki co naming produktów z oznaczeniem „Polska Wódka / Polish Vodka” jest dobrowolny. Jeżeli producent zdecyduje się użyć tego brandu, to wyrób musi spełniać odpowiednie wymagania jakościowe. Oznaczenie „Polska Wódka / Polish Vodka” ogranicza zakres surowców tradycyjnie stosowanych w naszym kraju do produkcji wódki. Drugim ważnym warunkiem jest to, że cały proces produkcyjny wyrobu oznakowanego „Polska Wódka/Polish Vodka” musi odbywać się Polsce. Taki naming to krok, który ma lansować polskie produkty narodowe, a co za tym idzie promować tak unikalne i wyjątkowe marki jak żubrówka. Ochrona wizerunku polskich produktów poprzez prawnie zabezpieczony naming produktu może tylko pozytywnie wpłynąć na ich marketing.

Marketingowa nazwa produktu produktów jest najłatwiejszą i najbardziej efektywną formułą komunikowania nowego lub zrewitalizowanego komunikatu marki. Wykorzystanie zmiany nazwy produktów repozycjonowania marki jest dość powszechne. Nowa nazwa produktu może rozszerzać znaczenie, dodawać energii i witalności marce. Niezależnie czy jest konkretna czy abstrakcyjna, poważna czy śmieszna, nazwa produktu powszechnie używana jest do:

  • Wyrażenia idei i wizji marki
  • Przekazania najistotniejszych wartości i wyróżników marki
  • Ukierunkowaniu komunikatów do docelowej grupy
  • Budowania zainteresowania, przykuwania uwagi
  • Powielania jako oznaczenie marki.

W wypadku Żubrówki poza umiędzynarodowieniem nazwy, celem zmiany nazwy produktu może być także chęć jego repozycjonowania. Tak unikalny produkt zasługuje na wizerunek i pozycjonowanie Premium. Nowa nazwa produktu ma w tym pomóc.

Polska jest największym w Unii Europejskiej producentem wódki. Niestety nasze marką nie są liderami światowych rankingów. Czy na przeszkodzie stoją polskie nazwy produktów? Jest to na pewno jedno z ograniczeń. To co dzisiaj jest marką lokalną za kilka lat może mieć aspiracje do zajęcia pozycji międzynarodowej. Warto o tym pamiętać planując działania wizerunkowe. Nazwa produktu jest podstawą takiego myślenia.

Ekspertyzy i audyt nazwy produktu – jak zaprojektować bezpieczną nazwę

Ograniczenia prawne w projektowaniu nazwy produktów

Nazwy produktów, które kształtują wizerunek. Symbolizm fonetyczny.

 

Dodaj komentarz

WordPress SEO