Nazwa numeryczna 5-10-15

Nazwa numeryczna 5-10-15. Marka odzieży dla dzieci. Nazwa 5-10-15 odpowiada podziałowi na grupy wiekowe konsumentów marki. „Unikalna nazwa numeryczna” pochodzi od istniejącego od 1982 do 2007 roku magazynu dla dzieci i młodzieży. program nadawany był w Telewizji Polskiej.

Nazwa numeryczna w marketingu

Nazwa numeryczna to jedna z konwencji kreowania nazw. Nie jest to zbyt popularna konwencja projektowania nazewnictwa. Naming z użyciem cyfr wymaga często wytłumaczenia. Z drugiej zaś strony, badania wskazują, że konsumenci dość łatwo akceptują nazwy numeryczne.

Nazwa numeryczna w Polsce

W Polsce także pojawiają się przykłady nazw numerycznych. Ostatnio nazwa 4E została nadana nowemu produktowi firmy Romet.  Nazwa numeryczna prezentuje markę samochodu elektrycznego. Nazwa 4E pochodzi od czterech słów: Electric, Economic, Ecologic, Easy. Electric. Wcześniej istaniało pwo 10,5, gdzie liczba mówiła o procentowej zawartości ekstraktu.

Nazwa numeryczna

Nazwa numeryczna

Nazwa numeryczna może mieć bardzo różną formę. W samej konwencji można zauważyć kilka bardzo charakterystycznych subkonwencji. Istnieją rozwiązania zupełnie abstrakcyjne, które poza zapisem nic nie prezentują. To nazwy numeryczne. Ich podstawą jest charakterystyczny układ cyfr oraz cyfr w połączeniu z literami. Ta konwencja zmienia się, gdy cyfry czytamy jako wyrazy, nabierają one jeszcze bardziej charakterystycznej, często posiadającej zakodowane znaczenie formy. Marka 4You o inny zapis ForYou. U2 jako nazwa zespołu muzycznego to „You Too” czyli „ty też”. Czasami nazwy produktów nawiązują do wcześniej wylansowanego znaczenia. Tak jest w wypadku nazwy napoju energetycznego R14, co kojarzy się z oznaczeniem baterii. STR8 można przeczytać jako „straight” czyli prosto. Innym przykładem wartym przytoczenia jest 7-Eleven – to nazwa sieci sklepów czynnych od 7.00 rano do 11.00 w nocy. Cecha ta była nie tylko opisem cechy ale i doskonałym wyróżnikiem na rynku sklepów typu convenience. Tak różne nazwy numeryczne dowodzą jak wielki wyróżnienie daje ta forma namingu marketingowego.

Nazwa numeryczna

Unikalne nazwy – nazwa numeryczna

Dodaj komentarz

WordPress SEO