Nazwa i marka ALFA Romeo

ALFA Romeo – włoska firma i marka samochodów wyścigowych, sportowych oraz osobowych klasy średniej oraz wyższej. Jak powstała marka Alfa Romeo?

Włoska marka ALFA Romeo

Firma oryginalnie nazywała się ALFA, jako akronim od nazwy Anonima Lombarda Fabbrica Automobili. Kiedy w roku 1915 Nicola Romeo odkupił firmę ALFA,  nastapiła zmiana nazwy poprzez dodanie do nazwy nazwiska właściciela. Tak powstała marka ALFA Romeo.

W 1906 r. pionier motoryzacji Alexandre Darracq założył w miejscowości Portello, w pobliżu Mediolanu firmę sprzedającą samochody. W roku 1909 firma we własnej fabryce rozpoczęła montaż samochodów marki Darracq. Właścicel firmy popadł jednak w kłopoty finansowe i okoliczni przedsiębiorcy z Lombardii wykupili zakład, po czym nazwali go Anonima Lombarda Fabbrica Automobili, w skrócie ALFA. Pełna nazwa w tłumaczeniu na język polski znaczy: Lombardzka Fabryka Samochodów Spółka Akcyjna. W 1915 roku kierownictwo zakładów objął inżynier Nicola Romeo. Od jego nazwiska powstała druga część nazwy, firma zmianiła nazwę na ALFA – Romeo.  Od 1986 roku firma i marka Alfa Romeo są własnością koncernu FIAT.

 

Nazwa firmy i marka Alfa Romeo

Nazwa firmy i marka Alfa Romeo

Nazwa i marka ALFA to akronim. Akronim lub inaczej skrótowiec  (z greckiego. ákros = skrajny)  to słowo utworzone przez skrócenie wyrażenia składającego się z dwóch lub więcej słów. Skrótowce wykazują często właściwości odmienne od reszty słownictwa polskiego. Wiele z nich ma akcent oksytoniczny, inaczej zwany akcentem końcowym, na ostatniej sylabie.

Dodaj komentarz

WordPress SEO