Nazewniczy ch-ichot.

Nazwa ICHOT nieodparcie nawiązuje do chichotu. Nazwa to akronim do Centrum Historii Ostrowa Tumskiego. Nie dość, że trudna do rozszyfrowania, to jeszcze tak nieszczęśliwie się kojarząca.

Czy nazwa ICHOT jest dobra?

Władze Poznania pod wpływem różnych sugestii uznały, że ICHOT jest nazwą roboczą, niezbyt wygodną i nie najlepiej odbieraną. Postanowiono nazwę zmienić i jak to bywa w wypadku wielu niedoświadczonych z projektowaniem instytucji – ogłoszono konkurs. Założenia były jak najbardziej słuszne – nazwa miała być błyskotliwa (a jak się da rzucająca na kolana), dobrze brzmiąca i kojarząca z inwestycją.

Przeprowadzono wśród pracowników urzędu miejskiego, organizacji pozarządowych oraz dziennikarzy burzę mózgów. Jak to w wypadku burzy bywa – zaszumiało, zagrzmiało i powstało ponad 200 nazw. W finale znalazły się Zoom Tum, Memo Poznań, Navigatum, O!Tu i Initum. Organizatorzy nie zdecydowali się jednak odrzucić nazwy ICHOT i dołączono ją do wybranej piątki.

Kolejnym krokiem były badania. O zdanie zapytano mieszkańców, którzy przekornie ponownie wybrali … ICHOT. Wątpliwości, które mieli urzędnicy miejscy decydujący o zmianie nikomu nie przeszkadzały. CO więcej znaleziono uzasadnienie dla nazwy. Chichot jest skojarzeniem jak najbardziej pasującym do przedsięwzięcia, któremu poświęcono sporo czasu, pracy, czasu i pieniędzy, tylko po to aby wrócić do punktu wyjścia.

Nazewniczy ICHOT

Urzędnicy na wszystkim się przecież znają. Na nazewnictwie też. Przyjęta procedura z góry skazana była na porażkę. Nieprofesjonalna metoda doprowadziła do zatwierdzenia absurdalnej nazwy. Poświęcono sporo środków na badania i opracowanie marketingowej nazwy znaczącego dla Poznania przedsięwzięcia. W efekcie narażono inwestycję na negatywny wizerunek jeszcze przed tym, jak została oddana do użytku. Mało w tym poznańskiej gospodarności. W połączeniu z opóźnieniem inwestycji, „ichot” wokół projektu słychać coraz głośniej i jest on coraz bardziej sarkastyczny. Łacińskie sarcasmus znaczy „przygryzam wargi z wściekłości” – chodzi przecież o publiczne pieniądze.

Dodaj komentarz

WordPress SEO