Nazewnictwo z brodą – babunia w nazwie

Babunia to powszechna i popularna nazwa marketingowa. Sukces popularności i konwencji nazewniczej zastąpiła dewaluacja nazwy. Kreowanie nazw w ramach popularnych konwencji może szkodzić.

Babunia – historia marki

Kariera marki Babunia zaczęła się w 1994 roku, gdy Fabryka Pieczywa Cukierniczego Kaliszanka zarejestrowała znak słowno-graficzny Babuni i wkrótce potem Herbatniki Babuni. Bardzo szybko pojawiły się Dżem Babuni, Majonez Babuni, Makaron Babuni, Rogaliki Babuni, Kluseczki Babuni, Twarożek Babuni, Ser Babuni, Szynka Babuni

Babunia - powszechna, popularna i pretensjonalna nazwa

Babunia – powszechna, popularna i pretensjonalna nazwa

Zbyt wielka popularność zdewaluowała markę Babunia.

Potem przyszedł czas na rozszerzanie potencjału marketingowego brandu Babunia. Wódeczka Babuni, Wino Babuni, Nalewka Babuni… czyli wszystkopijąca Babunia. Potem babcia rozpoczęła ekspansję na inne produkty, nawet mające tak niewiele wspólnego z babunią jak Frytki Babuni czy Ketchup Babuni. Babunia w krótkim czasie zrobiła zawrotną karierę. Pojawiły się również znaki mniej trafne jak Słoik Babuni, Tradycja Babuni czy Smarowidło Babuni (ten ostatni, niebyt apetyczny, zarejestrowany w branży mięsnej). Jak widać Babunia sprawdza się nie tylko jako niezastąpiona pomoc w wychowaniu dzieci, ale gwarancja sprzedaży produktu i nazwa marketingowa. A właściwie sprawdzała, bo teraz każdy używa takiej nazwy i marka się po prostu rozmyła.

Zła nazwa sukcesowi szkodzi, ogranicza markę, a w porównaniu z konkurentami wypada blado i niekonkurencyjnie. Warto przeprowadzać badanie, jak konkurenci chronią prawnie swoje marki na określonych rynkach i w określonych branżach. Dla uzyskania dodatkowych gwarancji możliwe jest przeprowadzenie badań rynkowych lub badań konsumenckich. Użytkownicy nazwy Babunia to małe firmy, bardziej liczące na populizm niż na wyróżnienie.

Wybór nazwy dla produktu lub usługi jest decyzją strategiczną. Tylko z bezpieczną i skuteczną nazwą można zbudować silną markę. Aby to było możliwe nazwa musi spełniać dwa podstawowe kryteria: kreatywnie wyróżniać i gwarantować bezpieczeństwo. Babunia już taka nazwą nie jest.

Dodaj komentarz

WordPress SEO