Masarnia Stolec. Słowo, które ma kilka znaczeń.

Dawniej określenie stolec używano do jako nazwa tronu, czyli oficjalnego siedziska monarchy, najczęściej o kształcie krzesła. W sensie abstrakcyjnym tron był jednym z symboli władzy monarchy. Wstąpienie monarchy na tron oznaczało początek panowania władcy.

W budownictwie stolec to słup w konstrukcji drewnianej. Określenie to łączone jest z ciesielstwem, zawodem związanym z obróbką drewna. Ciesielstwo polega na wykonywaniu elementów konstrukcji, oraz detali z drewna, na trwało połączonych z obiektem,  którym tym mógł być budynek, budowla, lub okręt.

Trzecie, najbardziej obecnie popularne znaczenie słowa stolec, wiąże się z odchodami.

I dlatego bardzo dziwi nazwa Masarnia Stolec. Trudno sobie wyobrazić motywy takiego nazwania przedsiębiorstwa. Nawet jeżeli miejscem działania firmy jest miejscowość Stolec, a tych w naszym kraju jest kilka. Jest wieś Stolec w województwie dolnośląskim, w powiecie ząbkowickim w gminie Ząbkowice Śląskie. Drugi Stolec to wieś w województwie łódzkim, w powiecie sieradzkim, w gminie Złoczew. Trzeci Stolec to osada w województwie zachodniopomorskim, w powiecie polickim, w gminie Dobra.

Tradycja tradycją, ale zdrowy rozsadek nazewniczy to podstawa. Z której miejscowości pochodzi Masarnia Stolec – nie jest chyba ważne.

Dodaj komentarz

WordPress SEO