Marki i nazwy polskich aparatów fotograficznych.

W Polsce powojennej, w taka zwanym PRL’u, istniały ciekawe marki. Nie były to może marki rynku konkurencyjnego, ale zawsze pełniły funkcje „marektingowe”.

Polskie marki międzywojenne

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, powstało wiele nowych polskich przedsiębiorstw i prywatnych biznesów. Spółki prowadziły dość szeroką działalność i z polskich fabryk wyszło kilka ciekawych produktów, w tym także aparaty fotograficzne. Pierwszy sprzedawany był pod marką „Filma”. Był to prosty aparat skrzynkowy na filmy 6 x 9. Produkowany od 1934 roku w fabryce Kamera Polska Pawła Sobkowskiego w Chodzieży. Model „Korona” to także aparat skrzynkowy. Aparat nie był jednak jednak rodzimą konstrukcją. Produkowano go na licencji aparatu Merit Box. Aparat wyróżniał się na tle konkurencji bardzo eleganckim wyglądem. Model ten był produkowany od 1934 roku w fabryce braci Pawelskich. „Sida Optyka” to model produkowany na licencji niemieckiej Sidy. Aparat uzyskał zyskał najmniejszego produkowanego w kraju aparatu fotograficznego. Wytwarzany był od roku 1937 w wytwórni zegarków K. Żelazkiewicza i E. Niepanicza.

Polskie marki powojenne

Po drugiej wojnie swiatowej w PRL powstaly w 1951 roku Warszawskie Zakłady Kinotechniczne. Firmę szybko przemianowano na powszechnie znane Warszawskie Zakłady Fotooptyczne, a następnie w latach 60. wcielono je do Polskich Zakładów Optycznych. Oto lista marek aparatów produkowanych w Polsce powojennej.

Aparaty marki „Start”

Start I to pierwszy powojenny polski aparat fotograficzny. Prototyp powstał w 1953 roku. Była to lustrzanka dwuobiektywowa na filmy 6 x 6 cm.  Aparat marki Start B to powstały w roku 1960 jako następca Starta. Start II to konstrukcja adresowana do zawodowców. Start 66 powstaje jako kolejny członek rodziny w roku 1967. Łącznie od początku produkcji powstało 120 000 sztuk marki Start.

Aparaty marki „Druh”

Druh to prostszy w obsłudze niż Start aparat fotograficzny. Jego produkcję rozpoczęto w 1957 roku. Była to bakelitowa konstrukcja w stylu Art Deco była wyróżnikiem tej marki. Wyprodukowano ponad milon aparatów marki Druh.

Aparaty marki „Ami”

Ami było natępcą popularnego aparatu marki Druh. Lżejszy i prostszy w obsłudze. Charakteryzował go fix focus, czyli brak konieczności nastawiania ostrości. Wersja Ami 2 była bardziej zaawansowana niż model Ami . Miała lepszy obiektyw, ale gorzej się sprzedawała. Łącznie wyprodukowano aż 1 400 000 sztuk aparatów marki Ami.

Aparaty marki „Fenix”

Produkcję tego modelu rozpoczęto w roku 1955. Fenix był najbardziej skomplikowanym technicznie polskim aparatem fotograficznym.

Aparaty marki „Alfa”

W 1965 roku miała miejsce premiera małoobrazkowego aparatu marki Alfa. Aparaty tej marki wyróżniała się wyglądem i kolorystyką. Obecnie jest poszukiwanym aparatem kolekcjonerskim. Łącznie wyprodukowano 200 000 sztuk aparatów marki Alfa i Fenix.

Dodaj komentarz

WordPress SEO