Marka Toruńskie Pierniki

Fabryka Cukiernicza Kopernik w Toruniu, to jedna z najstarszych fabryk cukierniczych na świecie. Powstała 1751 roku. Najbardziej znany produktem w ofercie firmy są Toruńskie Pierniki.

Toruńskie pierniki a historia przemysłu w Polsce

Historia fabryki sięga roku 1751, kiedy miało miejsce otwarcie przez Gustawa Weesego fabryki pierników. Manufaktura Weesego była najstarszą przemysłową manufakturą w regionie i najstarszą firmą na Pomorzu.  Po II Wojnie Światowej istniejącą i zachowaną fabrykę upaństwowiono, nadając jej nazwę Fabryka Cukiernicza Kopernik. Pozostałe mniejsze piekarnie produkujące Toruńskie Pierniki zamknięto. Przez cały okres PRL działał tylko jeden producent pierników toruńskich w kraju.

Toruńskie Pierniki i marka Kopernik

Toruńskie Pierniki i marka Kopernik

Kopernik jest obecnie największą fabryką produkującą pierniki w Polsce. Pierniki  Toruńskie wytwarzane według deklaracji firmy produkowane są według starych receptur. Kopernik produkuje nie tylko pierniki glazurowane i oblewane czekoladą.

Nazwa firmy Kopernik

Nazwa firmy pochodzi od nazwiska polskiego astronoma. Mikołaj Kopernik urodził się 19lutego 1473 w Toruniu. Kopernik jest autorem dzieła De revolutionibus orbium coelestium (O obrotach sfer niebieskich) prezentującego heliocentryczną wizję Wszechświata.

Na Cześ mikołaja Kopernika nazwano pierwiastek copernicium (Cn) znany wcześniej pod nazwą ununbium (Uub). Kopernicja to rodzaj roślin należący do rodziny arekowatych. Kopernicja pochodzi z Ameryki Południowej i Środkowej.

W astronomia nazwisko Kopernik wykorzystano do nazwania krateru uderzeniowego na Księżycu oraz krateru na Marsie. Coppernicus to także planetoida pasa głównego

W geografii znana jest Góra Kopernik oraz przełęcz Kopernik na Spitsbergenie.

Marka Toruńskie Pierniki

Toruńskie pierniki to słynny wypiek toruński. Toruńskie pierniki produkowane są od prawie 700 lat. Marka Toruńskie pierniki jest jedną z najlepiej rozpoznawalnych przez konsumentów marek w Polsce. Obecnie toczą się spory, czy Toruńskie Pierniki to marka czy ze względu na swoją popularność nazwa rodzajowa dla pewnej kategorii produktów.

Dodaj komentarz

WordPress SEO