Marka rodzinna Kruk

Marka rodzinna W. Kruk to jedno z najstarszych istniejących przedsiębiorstw jubilerskich w Polsce. Według historii firmy, zakład działa nieprzerwanie od 1840 roku.

Jubilerska marka rodzinna

Założycielem firmy był złotnik Leon Skrzetuski. Początkowo firma specjalizowała się w naprawie i wykonawstwie przedmiotów liturgicznych. W 1887 roku, siostrzeniec złotnika, Władysław Kruk, przejął przedsiębiorstwo – marka rodzinna uzyskała szansę na rozwój. Rzemieślniczy zakład złotniczy stopniowo zmieniono w reprezentacyjny sklep jubilerski. Pierwszy salon otworzono w 1896 roku w Hotelu Rzymskim. W 1927 r. młodszy syn Władysława – Henryk rozpoczął produkcję drogiej biżuterii ze złota i platyny, zdobionej kamieniami szlachetnymi. Firma rozwijała także handel i w 1936 roku zajęła się hurtową sprzedażą biżuterii i zegarków szwajcarskich fabryk. Okres wojenny wiąże się z przejęciem firmy pod niemiecki zarząd komisaryczny. Po wojnie Henryk Kruk wrócił do Poznania. Marka rodzinna została ponownie odbudowana.

Marka rodzinna W. Kruk

Marka rodzinna W. Kruk

Marka rodzinna w nowej gospodarce

Po zmianie ustroju politycznego nastąpił dynamiczny rozwój firmy W. Kruk. Rozpoczęto budowę ogólnopolskiej sieci salonów W. Kruk. Od 2002 r. przedsiębiorstwo jest notowane na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. W 2008 roku nastąpiło wrogie przejęcie firmy przez Vistulę & Wólczankę. Tak rodzina Kruków straciła kontrolę nad firmą. Nowi właściciele nie zdecydowali się zmienić marki. W.Kruk to typowa marka rodzinna, w której nazwa pochodzi od nazwiska założycieli.

Dodaj komentarz

WordPress SEO