Marka Mondaine – kolejowe zegarki.

Marka Mondaine to szwajcarski producent zegarków. Marka Mondaine najbardziej znana jest jako producent zegarków opartych o projekt zegara kolejowego SBB. Ponandto firma projektuje i produkuje zegarki dla takich marek jak Camel Active, M-Watch i Luminox.

SBB to narodowy szwajcarski przewoźnik kolejowy, firma z olbrzymimi tradycjami. Oryginalny projekt zegarów kolejowych powstał w roku 1944. Autorem projektu jest szwajcarski inżynier, Hans Hilfiker, pracujący w tym czasie dla szwajcarskich kolei narodowych. SBB posiada obecnie prawa do opatentowanego wzoru, który licencjonuje między innymi marka Mondaine.

Marka Mondaine

Marka Mondaine

SBB a marka Mondaine

W Szwajcarii kolej jest świętością. Należy do wszystkich Szwajcarów i jest wzorem punktualności. Czerwony lizak z oficjalnego zegara wskazuje dokładnie moment w którym pociąg rusza. Zegary na wszystkich stacjach w Szwajcarii wskazują ten sam czas równocześnie, ponieważ są sterowane przez zegar centralny. Projekt Hansa Hilfikera nigdy nie zmienił swojego kształtu. To jedna z marek narodowych Szwajcarii, z której wizerunku korzysta marka Mondaine.

Wzór zegarka jest powszechnie znany. Nawet w wikipedia poświęca mu oddzielny artykuł. Rodzina Hilfiker na swojej stronie internetowej także publikuje informacje o zegarze i jego twórcy. Stworzony w 1944 stworzony zegar, który stał się znany jako „Oficjalny Zegarek Szwajcarskich Kolei”, jest bardzo rozpoznawany. Jego znajomość w Szwajcarii, można porównać do najbardziej znanych i renomowanych marek. Z tej renomy i reputacji korzysta marka Mondaine.

Projekt zegara jest unikatowy. Charakterystyczna czerwona wskazówka podobna do lizaka zawiadowcy stacji, podział tarczy na godziny, mniejsze podziały na minuty. Całość bardzo prosta i czytelna. Projekt wręcz ponadczasowy. Siłą projektu zegara jest jego doskonały design: doskonale uformowany, bez ozdobników, dostosowany do publicznych pomieszczeń. Wzór zegara, przez prawie 70 lat stosowania, stał się szwajcarską ikoną i symbolem nie tylko kolei. Zegary tego wzoru działają na prawie 3000 stacjach kolei szwajcarskiej. Ten wzór jest podstawą idei, którą lansuje marka Mondaine.

Dodaj komentarz

WordPress SEO