Marka Lidl – historia nazwy

Marka Lidl to niemiecka sieć sklepów średniej wielkości, z siedzibą w Neckarsulm. Firma została założona w roku 1930 wieku. Nie od początku marka Lidl była podstawą nazwy firmy.

Marka LIDL – historia nazwy

Josef Schwarz stał się udziałowcem  rodzinnej firmy Südfrüchte Großhandlung Lidl & Co. w Heilbronn. Jego wkładem była hurtownia owoców południowych, co pozwoliło zmienić jej nazwę na Lidl & Schwarz Lebensmittel-Sortiments-Großhandel. Marka eksponowała nazwiska Lidl i Schwarz. Wtedy to poszerzono asortyment o gamę artykułów spożywczych. Była to typowa hurtowania. Dopiero w roku 1968 otwarto w Backnang pierwszy sklep wielkopowierzchniowy pod nazwą Handelshof. Już rok później, czyli w roku 1969 powstał w Ludwigshafen pierwszy discount. Przeprowadzono rebranding i otworzono pierwszy sklep pod marką Lidl. Marka sieci nie jest skrótem, ale pochodzi od nazwiska Ludwiga Lidla, który był emerytowanym nauczycielem. Dieter Schwarz, syn Josefa zdecydował się na zmianę nazwy.

Nazwa sieci i marka Lidl

Nazwa sieci i marka Lidl

Wcześniejsza marka była dość niezręczna. Młodemu przedsiębiorcy zależało na odejściu od niekorzystnych skojarzeń ze słowami “schwarz”(czarny) i “Markt”(rynek). Występujące już w nazwie nazwisko Lidl wyglądało bez porównania lepiej.

Za 1000 marek odkupił prawa do używania nazwiska Lidl od emerytowanego nauczyciela – Ludwiga Lidla. Nastąpiła zamiana – powstała marka Lidl..

Z czasem powstał w ramach przedsiębiorstwa pierwszy samoobsługowy dom towarowy, używający wcześniej nazwy Handelshof. Nazwa ta znika wkrótce – kolejne placówki działają już pod nazwą Kaufland. Ta sieć do dnia dzisiejszego znajduje się w tych samych rękach co Lidl. Marka Lidl jest także znana w Polsce.

Dodaj komentarz

WordPress SEO