Marka Lancer

Marka Lancer jest, obok modeli Mitsubishi Pajero, Colt i Galant, jednym z najbardziej znanych modeli spod znaku Trzech Diamentów.

Marka Lancer

Auto o nazwie Mitsubishi Lancer pojawiło się po raz pierwszy na rynku w roku 1973. Kolejne 9 generacji tego modelu charakteryzowały wspólne cechy: zwarta sportowa sylwetka, znakomite proporcje (warto tu wspomnieć o modelu z roku 1978 (Lancer EX), którego ostre linie powstały w ścisłej współpracy z włoskim designerem Aldo Sessano), świetna konstrukcja i niezawodność, niezależnie od tego, czy auta te miały napęd na koła tylne (1973-1987), czy przednie (1982 do dziś).

Marka Lancer

Marka Lancer

Cechy te pomagały Lancerowi osiągać znakomite wyniki sportowe i pozwoliły mu wygrać wiele spośród najsławniejszych i najtrudniejszych rajdów afrykańskich i australijskich i to poczynając od 1973 roku, kiedy marka Lancer weszła na rynek.

Sukcesy dotyczyły także wyników sprzedaży: w roku 1980 fantastyczny Lancer EX 2000 Turbo zdobył wielu entuzjastów w Japonii oraz Europie. Jego dwulitrowy turbodoładowany silnik rozwijał 170 KM (125 kW) przy 5 500 obr./min przy masie własnej auta zaledwie 980 kg i gwarantowanej prędkości maksymalnej 190 km/h. Był przodkiem wersji Evolution z lat 90 i ich odnoszących wielkie sukcesy wersji WRC.

Marka Lancer i znaczenie nazwy

Lancer z angielskiego to lansjer. Lansjerzy – w dawnych armiach lekka kawaleria uzbrojona w lance. W wojsku polskim odpowiednikiem lansjerów byli ułani. Od XIX wieku pułki uzbrojone w lance zwano zwykle ułanami – jedynie Francja i Anglia zachowały nazwę lansjerów.

Dodaj komentarz

WordPress SEO