Marka GENERAL ELECTRIC

11 stycznia 1892r w wyniku połaczenia Edison Electric Light Company i Thomson-Houston Company powstał koncern i marka General Electric. Te dwa połączone przedsiębiorstwa były właścicielami wielu patentów dotyczących wykorzystywania prądu elektrycznego.

Marka GE

Marka General Electric

Marka General Electric

W początkach swej działalności spółka zajmowała się budowaniem elektrowni i linii wysokiego napięcia oraz sprzętu AGD takiego jak odkurzacze i lodówki. Wiele światowych wynalazków miało swoje narodziny w General Electric:

  • Lodówka
  • Żarówka
  • Gramofon
  • Prądnica prądu stałego
  • Proces syntezy polietylenu i silikonu

Marka General Electric według Interbrand to 5 marka na świecie i wyceniona jest na 48 mld dolarów.  Według rankingu MilwardBrawn General Electric to marka nr 10 o wartości 50 mld dolarów. Przychody firmy to ponad 150 mld dolarów, co plasuje firmę na 16 miejscu na świecie.

Firma została założona w 1878 roku przez Thomasa Edisona, słynnego amerykańskiego wynalazcę. Edison był miedzy innymi konstruktorem pierwszej żarówki.  Firma Edison Electric Light Company nie była gigantem, z czasem jednak przekształciła się w wielką międzynarodową korporację działającą pod marką General Electric. Z ciekawostek warto przytoczyć fakt, że GE jest jedyną korporacją, która jest nieprzerwanie notowana na giełdzie amerykańskiej od ponad 100 lat. Firma weszła na giełdę w 1896 roku.

Grupa GE to obecnie kilkaset firm. Marka działa w ponad 100 krajach świata. Najbardziej uznanym prezesem firmy był J. Welch, który jako prezes i dyrektor naczelny doprowadził do niezwykłego wzrostu obrotów. Jego zasługą są także rekordowe zyski marki General Electric. Marka w swojej wizji kładzie szczególny nacisk na innowacyjności. Kreatywność dotyczy nowych technologii i produktów jak również świadczonych usług.

Marka GE jako grupa firm

W skład korporacji wchodzi jedenaście głównych dywizji. Prowadzą one działalność pod marką GE w obszarach zajmujących się różnorodną działalnością. Jest między nimi produkcja silników lotniczych, wytwarzanie sprzętu AGD, oświetlenia, tworzyw sztucznych, silników elektrycznych, przemysłowych systemów urządzeń energetycznych, urządzeń i sprzętu medycznego. Są wśród działalności firmy także usługi finansowe. Forma zajmuje się także działaniami w obszarze mediów, radiem i telewizją. Oto lista dywizji GE:

GE Advanced Materials

GE Commercial Finance

GE Consumer & Industrial

GE Energy

GE Equipment Services

GE Healthcare

GE Infrastructure

GE Insurance Solutions

GE Money

GE Transportation

NBC Universal

NBC jest jedyną, która działa pod wlasną marką. Marka GE zbyt mocno kojarzyła się z techniką i nie wchłonęła znanej i unanej marki NBC.

Dodaj komentarz

WordPress SEO