Marka Citroen

Inżynier André Gustave Citroen był francuskim przedsiębiorcą holenderskiego pochodzenia. Pochodził z holenderskiej rodziny żydowskich handlarzy diamentami. Jego ojciec Levie Citroen wraz z pochodzącym z Warszawy Mazrą Kleinmannem mieli sklep w Amsterdamie. Rodzina przeniosła się do Paryża. André Citroen podczas pobytu w Polsce nabył patent na sposób wytwarzania kół zębatych daszkowych, które do dziś marka Citroen ma w swoim logo.

Marka Citroen

Marka Citroen

Marka Citroen

 

Nazwa firmy i marka Citroen pochodzą od nazwiska założyciela.

Posiadając patent, założył małą firmę, wytwarzającą koła zębate o nazwie „Engrenages Citroon”. Firma rozwijała się i w 1905 roku dzięki współpracy z André Boas powstało przedsiębiorstwo ‚Hinstin Freres Citroen & Cie’. Duże zapotrzebowanie na koła zębate pozwoliło Citroenowi na inwestycje i dalszy rozwój firmy. Marka Citroen jako przekładnie, montowana była w większości francuskich samochodów. Użyto ich także w sterze Titanica oraz były kupowane do samochodów Rolls-Royce.

W roku 1908 Andre Citroen przejął w zarządzanie zarządzanie fabrykę samochodów Mors. Zdobyte tam doświadczenia oraz spotkanie z Henry Fordem nakierowały jego na inwestycje w motoryzację. Tak powstała marka Citroen.

Dodaj komentarz

WordPress SEO