Lazur. Lazurowe Wybrzeże. Azzurri.

Lazur. Polski ser pleśniowy wzorowany na francuskim serze Roquefort. Wcześniej nosił nazwę Rokpol. Spółdzielnia Mleczarska w Nowych Skalmierzycach w 1996 roku skupiła się wyłącznie na produkcji Rokpola.

Ser otrzymał nową nazwę handlową – Lazur. Nazwę zmieniała także spółdzielnia ser produkująca. Lazur– nazwa firmy jest tożsama z nazwa produktu. W ofercie firmy znajduje się także ser topiony Lazuretta, który swoja forma nawiązuje do nazewnictwa włoskiego. Spółdzielnia Mleczarska w Nowych Skalmierzycach to firma z tradycjami serowarskimi sięgającymi 1929 roku. Oferta serów zawiera następujące wersje smakowe a zarazem submarki: Błękitny, Perlisty, Turkusowy, Złocisty, Srebrzysty.

Marka sera Lazur. Nazwa firmy Lazur.

Marka sera Lazur. Nazwa firmy Lazur.

Marka Lazur.

Lazur – kolor o odcieniu pomiędzy niebieskim a cyjanem. Uznaje się, że lazur to barwa czystego nieba w słoneczny dzień. Kolor błękitny symbolizował wierność, stałość uczuć, czystość i trwałość. Słowo lazur jest pochodzenia francuskiego. Do koloru Morza Śródziemnego odnosi się wyrażenie Lazurowe Wybrzeże.

Lazur jest jednym z kolorów narodowych Włoch.  Lazur był kolorem rodziny królewskiej Savoia, rządzącej do roku 1946 – stąd kolory strojów sportowych reprezentantów Włoch. Azzurri to po włosku liczba mnoga od azzurro – tak często określa się piłkarzy reprezentacji Włoch.

Historie nazw

Zmiana nazwy

Dodaj komentarz

WordPress SEO