Historia nazwy OSCAR

Powszechnie znana jako Oscar, Nagroda Akademii Filmowej to doroczna nagroda przyznawana przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej w dziedzinie filmu.

Po raz pierwszy nagroda została ufundowana w 1927 roku. Statuetkę zaprojektował Cedric Gibbons w 1928 roku. Oscar jako odlew został wykonany przez rzeźbiarza George’a Stanley’a. Statuetki Oscara produkowane są w Chicago.

Skąd nazwa Oscar?

Oficjalna nazwa nagrody to Academy Award of Merit. Ta nazwa jest dość długa i od roku 1931 używano potocznej nazwy Oscar. Nazwa Oscar została uznana za oficjalną nazwę nagrody dopiero w roku 1939. Jest kilka historii, skąd nazwa się wzięła. Według jednej, nazwa pochodzi od uwagi wygłoszonej w roku 1931 przez bibliotekarkę Akademii – Margaret Herrick. Pani Herrick na widok statuetki miała stwierdzić, że ta przypomina jej wuja Oscara Pierce’a. Komentarz ten podchwycił hollywoodzki dziennikarz o polsko brzmiącym nazwisku – Sidney Skolsky. Lekkość nazwy tak mu się spodobała, że zaczął go używać w swoich felietonach i opisach z gali. Istnieje też druga historia, kojarząca nazwę Oscar z aktorką Bette Davis.

Pierwsze gale wręczenia Oscara miały najczęściej miejsce na przełomie marca i kwietnia. Począwszy od roku 2004 uroczystości odbywają się w ostatnią niedzielę lutego. Wyjątkiem był rok 2006.

Historia nazwy Oscar

Historia nazwy Oscar

Statuetka Oscar

Oscar to statuetka przedstawiającą rycerza opierającego się na dwuręcznym mieczu. Rycerz stoi na rolce filmu posiadającej pięć szprych, symbolizujących: aktorów, scenarzystów, reżyserów, producentów i techników. Waga Oscara to 8,5 funta. Wysokość Oscara to 13,5 cala. Materiał z którego wykonany jest Oscar to „britannium”, stop cyny, antymonu i miedzi. Cały Oscar pokryty jest 24-karatowym złotem.

Wśród zdobywców Oscara są i Polacy:

  • Leopold Stokowski − 1941 – Oscar za najlepszą muzykę − Fantazja
  • Bronisław Kaper − 1953 − Oscar za najlepszą muzykę − Lili
  • Zbigniew Rybczyński – 1982 – Oscar za najlepszy krótkometrażowy film animowany – Tango
  • Ewa Braun i Allan Starski – 1993 – Oscar za najlepszą scenografię – Lista Schindlera
  • Janusz Kamiński – 1993 – Oscar za najlepsze zdjęcia – Lista Schindlera
  • Janusz Kamiński – 1998 – Oscar za najlepsze zdjęcia – Szeregowiec Ryan
  • Andrzej Wajda – 2000 – Oscar za za całokształt twórczości
  • Roman Polański – 2002 – Oscar w kategorii najlepszy reżyser – Pianista
  • Jan A. P. Kaczmarek − 2005 – Oscar za najlepszą muzykę − Marzyciel

Dodaj komentarz

WordPress SEO