Historia nazwy Exxon

Marka Exxon powstała 1 stycznia 1973 roku. Zastąpiła marki Esso, Enco i Humble. Nazwa Esso była wcześniej znakiem towarowym Jersey Standard Oil. Ze względu na podobieństwo do nazwy spółki Standard Oil oraz przepisów antymonopolowych datowanych jeszcze na rok 1911 firma była zmuszona na zaprzestania używania marki w USA. Nowa nazwa szybko przyjęła się na rynku.

Firma początkowo planowała zmienić nazwę na „Exon,” jako połączenie marek Enco i Esso. Użycie „x” mogło być podyktowane nazwa stanu z jakiego pochodzi firma – Texas. Jednak na etapie prac wstępnych, zauważono, że James Exon był gubernatorem Nebraska. Zmiana nazwy spółki na nazwisko urzędującego gubernatora wydawało się mało trafionym pomysłem. Dlatego dodano drugie „x” do nowej nazwy i logo. Nazwa jest neologizmem.

ExxonMobil Corporation to spółka paliwowa utworzona 30 listopada 1999 Roku przez połączenie dwóch firm Exxon i Mobil. Jest to pionowo zintegrowane przedsiębiorstwo naftowo-gazowe (poszukiwanie nowych złóż -> wydobycie -> rafinacja). ExxonMobil jest największą na świecie spółką notowaną na giełdzie i jest warta ponad 420 mld dol. Siedziba koncernu mieści się w Irving, w Teksasie.

WordPress SEO