Historia marki KIA i nazwy produktów

Nazwy produktów często nie są  powiązane z nazwą firmy. KIA Motors to najstarsze koreańskie przedsiębiorstwo motoryzacyjne. Firma zajmuje się produkcją aut osobowych i lekkich samochodów dostawczych. Nazwy produktów KIA to najczęściej neologizmy.

Historia marki i nazwy KIA

Historia marki i nazwy KIA

Nazwy produktów KIA

Przedsiębiorstwo rozpoczęło swoją działalność 1944 roku. Na początku była to ręczna produkcja elementów do rowerów. Pierwotna nazwa firmy to Kyungsung Precision Industry. Dynamiczny rozwój był przyczyną zmiany nazwy firmy. W 1952 roku wprowadzono nazwę prawną firmy – KIA Industry Corp. i markę KIA. 10 lat później firma rozpoczęła produkcję motocykli. Na tej bazie pojawiły się także 3-kołowe pojazdy dostawcze. Nazwy produktów zawierały literę K i numer – na przykład K-360. Po kolejnej dekadzie firma skonstruowała własny silnik. Mając silnik, serce każdego pojazdu mechanicznego, firma podjęła się wytwarzania samochodów.

Nazwa KIA to kontaminacja, czyli zlepek dwóch słów. Składa się z członu „ki”, który  oznacza „powstać” lub „wychodzić”, oraz „a”, który w języku koreańskim oznacza Azję. Tak więc nazwa KIA znaczy „powstać w Azji” bądź „pochodzić z Azji”.

Nazwa firmy a nazwy produktów

Ciekawe jest znaczenie nazwy KIA. Nazwa KIA to kontaminacja, czyli zlepek dwóch słów. Składa się z członu „ki”, który  oznacza „powstać” lub „wychodzić”, oraz „a”, który w języku koreańskim oznacza Azję. Tak więc nazwa KIA znaczy „powstać w Azji” bądź „pochodzić z Azji”.

W portfolio firmy znajdują się ciekawe nazwy produktów. Obecnie stosowane to:

Nazwy produktów w segmencie A: Picanto / Morning / Naza Suria

Nazwy produktów w segmencie B: Rio UB / Pride 2 / Venga

Nazwy produktów w segmencie C: cee’d  / pro_cee’d  / cee’d_SW  / Forte

Nazwy produktów w segmencie D: Magentis / Optima / Lotze

Nazwy produktów w segmencie E: Cadenza / Kia K9

Nazwy produktów w segmencie K: (Minivany) Soul  /  Carens / Rondo / Naza Citra / Carnival / Sedona / Naza Ria

Nazwy produktów w segmencie aut terenowych: Sportage / Sorento / Borrego / Mohave

Nazewnictwo produktów:

Osiem cech, które musza mieć nazwy produktów

Pięć etapów projektowania nazwy produktów

Nazwa produktu jako nowa nazwa firmy

Dodaj komentarz

WordPress SEO