Historia marki i nazwy TOYOTA

Marka Toyota to jedna z najbardziej rozpowszechnionych marek na świecie. Jej wartość szacuje się na 27,8 mld dolarów i zajmuje 11 wśród najdroższych światowych marek. Jej logo stanowi stylizowana litera  ‘ T ‘ składająca się z trzech owali nakładających się na siebie.

Marka Toyota – synonim jakości

Toyota  to nazwa samochodów produkowanych przez jeden z największych koncernów samochodowych świata Toyota Motor Corporation. Marka Toyota związana jest z pojęciem jakości.

Na początku istnienia firmy, którą założył Saichio Toyoda, jeszcze przed drugą wojną światową, jej działalność nie była związana z branżą samochodową, lecz firma produkowała krosna przędzalnicze. Dopiero syn Toyody, Kaichiro Toyoda, posiadający wykształcenie techniczne postanowił zmienić działalność firmy w kierunku motoryzacyjnym

Ze względu na znikomą w latach trzydziestych minionego stulecia produkcję samochodów krajowych, Kaichiro Toyoda postanowił zaistnieć na rynku krajowym, a potem zacząć konkurować z rynkami zachodnimi.

W 1937 roku nazwa firmy Spinnig and Weaving Co. Ltd. Została zmieniona na Toyota Motor Corporation i pojawiło się rozpowszechnione na całym świecie logo firmy stylizowana litera ‘T”. Pierwszym produktem Toyota Motor Corporation był pojazd osobowy A1, ale jednak działalność firmy skupiła się na produkcji autobusów i ciężarówek. W 1951 roku został wprowadzony prototyp Toyoty BJ, który zapoczątkował produkcję Toyoty Land  Cruiser. Nowy prezes Toyoty  Taizo Ischida postanowił rozszerzyć działalność głównie ze względu na rosnącą konkurencję. Pierwszymi zagranicznymi fabrykami Toyota były filie założone w USA, Kanadzie i Brazylii Najbardziej popularnym modelem Toyota była Corolla. Pierwsze auto o takiej nazwie zjechało z taśmy w 1966 roku.

Toyota Corporation jest jednym z największych korporacji motoryzacyjnych na świecie z przychodami w wysokości 221 mld dolarów i plasuje się na 8 miejscu wśród najbogatszych firm. Marka Toyota kojarzona jest przede wszystkim z takimi markami modeli takich aut jak: Lexus, Yaris, Auris, Avensis, Land Cruiser.

Dodaj komentarz

WordPress SEO