Guinness – piwo popularne jak księgi

Guinness to potoczna nazwa ciemnego piwa górnej fermentacji typu stout. Ten rodzaj piwa wytwarzany jest w ponad 50 krajach na świecie. Na rynku polskim dystrybucją oryginalnego Guinnessa zajmuje się Grupa Żywiec.

Etymologia nazwy Guinnness

Nazwa Guinness pochodzi od nazwiska. Arthur Guinness warzył stouta w założonym przez siebie St. James’s Gate Brewery w Dublinie. Już pod koniec XIX wieku był to największy irlandzki browar. W połowie XX wieku browar produkowała już milion beczek piwa rocznie! Obecnie na całym świecie dziennie wypija się 10 milionów kufli Guinnessa dziennie.

Guinness - piwo popularne jak księga. Znana marka piwa.

Guinness – piwo popularne jak księga. Znana marka piwa.

Guinness to najpopularniejsza marka piwa w Irlandii. Poza Irlandią, piwo zdobyło dużą popularność w Anglii i na całych Wyspach Brytyjskich. Browar działa od ponad 250 lat. Tak długa historia i tradycja, oraz pozycja marki na świecie powodują, że browar jest jedną z najbardziej znanych i uznanych firm piwowarskich. Obecnie marka i browar znajdują się w rękach brytyjskiego koncernu Diageo.

Księga rekordów Guinness’a

Irlandczycy kochają piwo. A po piwie wymyślają niesamowite rzeczy. To w browarze St. James’s Gate powstała słynna Księga Rekordów Guinness’a. Było to w roku w 1954 i miało miejsce z inicjatywy ówczesnego dyrektora generalnego browaru – Hugh Beavera. Choć nie wszyscy kojarzą obie „marki” z browarem, to popularność Księgi Rekordów Guinnness‚a bardzo pomaga marce piwa w zdobywaniu kolejnych wielbicieli. I vice versa.

Dodaj komentarz

WordPress SEO