Gorenje – marka z gór.

Marka Gorenje należy do jednego z największych koncernów przemysłowych Słowenii. Specjalnością firmy jest produkcja sprzętu gospodarstwa domowego. Koncern Gorenje to grupa firm do której należy ponad 40 przedsiębiorstw.

Jak powstała marka Gorenje

Firma powstała w roku 1950 w małej wsi Gorenje. Od nazwy miejscowości pochodzi nazwa marki firmy. Miejscowość Gorenje leży 50 kilometrów od Ljubljany, stolicy Słowenii.

Fabryka Gorenje położona jest wśród gór – Alp Julijskich. Ze sprzedażą 2,5 miliona sztuk rocznie, marka Gorenje znajduje się wśród ośmiu największych europejskich producentów dużego AGD. Prawie 95% produkcji jest eksportowane do krajów całego świata.

Początki firmy były bardzo skromne. Pierwszymi produktami były maszyny rolnicze i materiały budowlane. W roku 1958 firma rozpoczęła produkcję kuchenek węglowych, jako że w pobliżu znajdowała się kopalnia Velenje. To pierwotnie w halach tej kopalni wytwarzano produkty i Gorenje jako marka AGD. Kilka lat później w ofercie firmy pojawiły się pralki i chłodziarki. Jakość wyrobów pozwoliła na ich eksport do Niemiec.

Słoweńska marka z gór - Gorenje

Słoweńska marka z gór – Gorenje

Rozwój przedsiębiorstwa do lat 90. oparty był na filozofii „Wszystko dla domu”. Była to znana jugosłowiańska marka. Zatrudniające 20 000 pracowników przedsiębiorstwo dołączało do oferty kolejne produkty. Rozpad Jugosławii zahamował rozwój firmy i wmusił ograniczenie asortymentu do sprzętu gospodarstwa domowego. Gorenje obecnie jest spółką akcyjną i rozwija się między innymi w oparciu o akwizycje kolejnych marek. Marka obecna jest także na rynku polskim.

Marka jako nazwa geograficzna

Nazwa miejscowości, w której została założona pierwotnie firma stała się marką firmy. To także marka produktów. Konwencja nazywania przedsiębiorstw od nazw miejscowości jest dość popularna. Sprawdza się w wypadku mniejszych miejscowości. Podobną etymologię ma wiele polskich marek – Morliny, Kotlin, Sokołów. Często nazwa miejscowości jest elementem nazwy firmy – gdy grupa firm używa jednej wspólnej nazwy marketingowej a poszczególne spółki lub zakłady wyróżnia nazwą miejscowości: Polfa Bolesławiec, Stomil Olsztyn, Polmos Białystok, Biowet Drwalew.

Dodaj komentarz

WordPress SEO