Dr Pepper – marka napojów

Dr Pepper to marka napojów bezalkoholowych. Cechą wyróżniająca produktów marki jest unikalny smak. Smak napoju opracowano w roku 1880 przez Charlesa Aldertona z Waco. Pierwszy raz napój podano w Teksasie pięć lat później.

Amerykańska marka napojów bezalkoholowych

Marka napojów była początkowo oferowana w USA. Obecnie sprzedawana jest w Europie, Azjia, Kanadzie, Meksyku, Australii, Nowej Zelandii, Afryce Południowej i Ameryce Południowej. Z czasem marka została rozszerzona o produkty dietetyczne oraz o wersje smakowe. Podstawowa wersja smakowa jest na tyle unikalna że trudno ją porównać z innymi powszechnie znanymi smakami. Ta cechę marka napojów stale wykorzystuje przy budowie swojego wizerunku i wyróżnienia.

Amerykańska marka napojów Dr Pepper

Amerykańska marka napojów Dr Pepper

Marka napojów i historia jej nazwy

Charles Alderton był aptekarzem w Morrison’s Old Corner Drug Store w miejscowości Waco w stanie Teksas. Pierwotnie na określenie napoju używano nazwy „Waco”. Alderton odstąpił formułę napoju Morrisonowi, właścicielowi apteki, który zmienił nazwę na Dr Pepper. Istnieje kilka historii związanych z powstaniem nazwy marki. Jedna z nich mówi, że „pep” pochodzi od pepsin. W roku 2009 odnaleziono księgę ze starymi recepturami. Jedna z receptur nosiła nazwę „D Peppers Pepsin Bitters”. Receptura ta nie jest jednak stosowaną obecnie przez producenta marki napojów. Kolejny trop wskazuje na istnienie osoby o nazwisku Dr Charles T. Pepper z Rural Retreat, który wszedł w związki rodzinne z Morrisonem. Kolejnym kandydatem wyjaśniającym etymologię nazwy marki napojów był Dr Pepper z Christiansburga w Wirginii. Rodziny obu panów mieszkały niedaleko siebie. Żaden z konceptów nie wyjaśnia skąd pochodzi nazwa jaką nosi marka napojów.

Marka napojów nosi nazwę unikalną w swojej branży. Nie ma w niej określenia Cola. Człon Dr sugeruje osobę znaczącą w budowie marki. Proces nazewniczy był jednak w tym wypadku odwrotny do wielu marek – marka napojów nie pochodzi od wynalazcy ani od osoby która markę stworzyła rynkowo.

Dodaj komentarz

WordPress SEO