DAKOLEN czy DOKOLAN

Czytanie nie polega na dokładnym śledzeniu budowy każdego wyrazu. Dlatego zamiast Dakolen można przeczytać Dokolan. Jeżeli zestawimy to z podpisem „idealna kompozycja dla pełnego kształtu i jędrności kobiecych piersi” mogą urodzić się wątpliwości co do trafności nazwy. Typosquatting to konsekwencja pomyłek.

Pomyłki w namingu. Typosquatting 

Piękne piersi są uznawane za atrybut kobiecości. Jednak piersi „do kolan” to bardziej dowcip niż reklama dla produktu. W informacji o produkcie czytamy, że „Dakolen to idealny preparat dla wszystkich kobiet, które pragną mieć piękny biust”. Grupę docelową dla leku stanowią zarówno kobiety młodsze, które chciały by powiększyć swoje piersi oraz nadać im pełny kształt, jak i kobiety starsze. Lek ma pomagać zachować jędrność i elastyczności tkanki biustu.

Nazewnictwo produktów powinno brać pod uwagę nie tylko dosłowność znaczenia słowa, ale i możliwe jego deformacje. Deformacje mogą pojawiać się w momencie wymawiania słowa jak i jego czytania oraz zapisu. Na pomyłkach w pisaniu bazuje typoscquatting – czyli wykorzystanie naszych pomyłek przy wpisywaniu adresów domen internetowych. W praktyce typosquatting to nieuczciwe wykorzystywanie pomyłek i podszywanie się pod marki.

Typosquatting – przykłady

Przykładem na typosquatting może być zarejestrowanie domen gogle.com lub gogole.com. Korzystając z pomyłek internautów, firmy oferują rozmaite produkty sprzedawane przez właściciela domeny z błędem. Przy wpisywaniu adresów popularnych stron ilości pomyłek to miliony. Typosquatting to nie to samo co cybersquatting. Nie chodzi o wyłudzanie zapłaty za domenę, ale wykorzystywanie popularności wielu domen i naszej niedoskonałości w pisaniu do celów nieuczciwego, bo opartego na cudzej reputacji i renomie, zarabiania.

Dodaj komentarz

WordPress SEO