Czy marka MAYBACH jest na sprzedaż?

W koncernie Daimler zapadła decyzja o likwidacji marki superluksusowego auta. Dlaczego? Bo marka źle się sprzedawała i przynosiła straty. Według zarządu firmy, nie mają większego sensu kontynuować prace nad następnymi modelami marki Maybach.

Znika marka Maybach

Co w zamian? Zarząd zdecydował o zastąpieniu jej nowymi modelami Mercedesa. Zamiast marki Maybach planuje zwiększenie ilości modeli luksusowych samochodów klasy S. Ich liczba ma wzrosnąć z trzech do sześciu. Ma to zwiększyć możliwość wyboru i podwoić sprzedaż.

Likwidacja marki i co dalej?

Maybach kosztował od 300 tys. euro. Daimler chce zejść z ceną i ofertą do segmentu do 300 tys. euro. Maybach sprzedawał się w setkach, a potrzeba było sprzedawać w tysiącach aby marka był opłacalna. Marka nie była odpowiedzia na potrzeby konsumentów, a raczej elementem budowania wizerunku koncernu. W portfelu ofertowym firmy prezentowała się bardzo atrakcyjnie. W portfelu finansowym tragicznie.

Maybach jako marka reaktywowana została na rynku w roku 2002. Celem była sprzedaż tysiąca sztuk rocznie. Celu tego nie osiągnięto, liczba nabywców ustabilizowała się na poziomie 200 rocznie. Konkurent, marka Rolls-Royce, sprzedaje zdecydowanie więcej, bo około 2500 samochodów rocznie. Wyróżnikiem marki brytyjskich aut ich jest statuetka Spirit of Ecstasy na masce. Są produkowane na indywidualne zamówienie najbogatszych klientów. To synonim bogactwa i najwyższej klasy. Drugi konkurent, Bentley, sprzedaje około 5000 sztuk rocznie i korzysta z wizerunku luksusowego samochodu sportowego. To także luksusowa marka. Maybach był synonimem technologii, ale widać taka marka nie wiąże się z luksusem.

Marka Maybach

Marka Maybach

Marka Maybach

Co stanie się z marką Maybach? Czy marka ta jest na sprzedaż? O tym prezes koncernu się nie wypowiadał. Wątpliwe aby firma chciała się pozbyć praw własności do marki. Związana jest ona z historią mercedesa do dawna i jako marka stanowi cześć jego dziedzictwa kulturowego. Dla marki to bezcenne. Nawet dla takiej, która nie jest już produkowana. Czasami marka istnieje jedynie jako mit i historia.

Firma Maybach Motorenbau została założona przez niemieckiego konstruktora Wilhelma Maybacha i jego syna. Działo sie to w roku 1909. Początki firmy związane są mocno z firmą Daimler-Motoren-Gesellschaft. Wilhelm Maybach był konstruktorem pierwszego modelu Mercedesa 35P.

Bentley - konkurent Maybach

Bentley – konkurent Maybach

Firma Maybach zajmowała sie początkowo produkcja silników lotniczych dużej mocy. Używano ich do napędzania sterowców Zeppelin. Kolejne rozwiązania techniczne firmy to silniki z zapłonem iskrowym. Te konstrukcje stosowane były poruszania dużych pojazdów latających, pływających i szynowych. Równolegle firma rozwijała produkcję przekładni.

 

W latach 30. produkcja samochodów była jednak działalnością niszową. W okresie 1919-1941 wyprodukowano łącznie 2100 pojazdów, czyli około 100 rocznie. Marka na rynku motoryzacyjnym była więc bardzo słabo znana. Oto lista modeli marki Maybach produkowanych po roku 2002:

2002 – Maybach 57
2002 – Maybach 62
2003 – Maybach Brabus 62
2004 – Maybach Brabus 57 SV12 6.3
2005 – Maybach 57 S
2005 – Maybach Exelero
2006 – Maybach 62 S
2009 – Maybach Landaulet
2009 – Maybach 57 Zeppelin
2009 – Maybach 62 Zeppelin

 

Dodaj komentarz

WordPress SEO