Clynelish – szkocka uznana marka whisky

Clynelish – to szkocka whisky z rejonu Highlands. W tej whisky można wyczuć morską bryzę i woń muszkatu: nuty dymne są właściwie niewyczuwalne. Najbardziej znana na rynku wersja. Clynelish to 14 letni singlemalt.

Whisky Clynelish jako Woda Życia

Woda Życia, była miksturą powstałą z destylacji produktów fermentacji owoców. Co ważne, Aqua Vita, stosowana była wyłącznie do celów leczniczych. Miała pomagać na takie dolegliwości jak: kolka, paraliż czy ospa. Powszechnie wierzono, że jest to środek przedłużający życie. Wynalazcą whisky miał być nie kto inny, tylko św. Patryk. Od XVII wieku zaczęto używać skróconej z Uisge Beatha formy Uiskie. Na początku XVIII wieku powszechnie przyjęła się forma Whiskie. Współcześnie znana nazwa whisky datuje się dopiero na rok 1736.

Szkocki sukces marki whisky

Whisky dotarła do Szkocji dopiero w IX wieku. Stało się to oczywiście za sprawą mnichów irlandzkich. Szkoci zmienili recepturę wprowadzając jęczmień do produkcji whisky. Stało się to w połowie XVI wieku. W tym czasie whisky była już trunkiem spożywanym nie tylko w celach leczniczych. Co więcej właściwości lecznicze, choć doceniane, stały się absolutnie drugorzędnym aspektem popularności whisky.

Clynelish to jedna z najbardziej wysuniętych na północ szkockich destylarni. Założona została w 1819 roku przez markiza Stafford, który po ślubie wszedł do rodziny Sutherland i stał się pierwszym Duke of Sutherland.

Clynelish - uznana szkocka whisky

Clynelish – uznana szkocka whisky

Clynelish charakteryzuje ciekawy aromat zdmuchniętej świecy i wosku. Wyczuwalna jest również trawa i imbir. Jest delikatnie słodka i kwiatowa w smaku z nutami cytrynowymi. Jej nadmorski charakter zdradza słonawy posmak i delikatna nuta torfu.

Pochodzenie nazwy Clynelish.

Cluain może odnosić się do celtyckiego oznaczenia „zielonej równiny” lub „pastwisk”, Lios lub oznaczały „ogród”. Możemy więc przypuszczać, że nazwa Cluain-Lios, zangielszczona na ClyneLish, odnosi się do uprawianej ziemi, gospodarstwa. Gorzelnia rzeczywiście zbudowana jest na Clynelish Farm – farmie które wciąż istnieje.

Dodaj komentarz

WordPress SEO