Citroen – nazwa firmy

Citroen – nazwa firmy pochodzi od założyciela firmy Andre Citroen. Andre Citroen urodził się w zamożnej żydowskiej rodzinie, która handlowała egzotycznymi owocami. To właśnie od rodzaju działalności wzięło się nazwisko klanu Limoenman. Dopiero dziadek Andre zmienił je na Citroen, prawdopodobnie w hołdzie cytrynom.

Nazwa firmy – Citroen

Andre odbywając służbę wojskową,  zwiedzał łódzkie zakłady tekstylne i tam zapoznała się z technologia kół zębatych o daszkowym uzębieniu. Miały one zastosowanie w Polsce w maszynach napędzanych siłą wody. Konstrukcja ta zapobiegała niszczeniu tych kół.

Andre Citroen wykupił patent na wytwarzaniem tych kół i założył swoją pierwszą firmę, Nazwa firmy brzmiała Engrenages Citroen. W 1919 roku, kiedy firma zaczęła produkować samochody ( pierwszy model Torpedo A o mocy 18 KM), podwójne zazębienie daszkowe stało się logo firmy. Żółto-niebieskie barwy zachowano aż do roku 1980. Wtedy białe szewrony zostały umieszczone na czerwonym tle. W 2009 roku szewrony stały się trójwymiarowe.

Citroen jest firma, która jako pierwsza wprowadziła do przemysłu motoryzacyjnego wiele nowoczesnych i nowatorskich technologii. Najważniejszym osiągnięciem były: całkowicie stalowe nadwozie( B12), zawieszenie hydropneumatyczne, seryjna taśma montażowa (od 1919r.), pierwsze samonośne nadwozie, sprzężone stronami zawieszenie kół. Jako jedna z pierwszych firm samochodowych produkowała auta z napędem na przednie koła.

Nazwa firmy opisuje następujące submarki

Do najbardziej znanych marek firmy Citroen należą: Citroen 2CV, który produkowano do 1990 roku, Citroen DS. 1974 rok, mniejszy Citroen GS ( miał zawieszenie hydropneumatyczne i pięciodrzwiowe nadwozie). W 1974 roku powstał Citroen CX – nazywany samochodem-legendą (bardzo niski współczynnik oporu powietrza). Nazwa firmy kojarzy się modelem AX. W 1986 roku na rynku pojawił się najmniejszy samochód marki Citroen – AX, a także Citroen XM. Początek XXI wieku to czas Citroena C5, następcy Xantii, a następnie Citroen Saxo oraz Citroen C8 (bliźniaczy z Peugeotem 807). Następcą Saxo został Citroen C3.

Nazwa firmy Citroen

Nazwa firmy Citroen

Nazwa firmy a koncern PSA.

Na skutek nieustających inwestycji w nowe modele, Citroen popadł w kłopoty finansowe. Dlatego właściciel Citroena – Michelin oraz Peugeot stworzyli koncern PSA. Citroen i Peugeot są odrębnymi firmami, ale pewne elementy pozostały wspólne np.. płyty podłogowe.

Dodaj komentarz

WordPress SEO