Chapss kontra Chappi – skuteczna ochrona marki

Sąd Okręgowy w Warszawie zakazał w styczniu bieżącego roku Zakładom Mięsnym Łmeat Łuków naruszania praw Mars Incorporated. Spór dotyczył nazwy Chapss. Mars Incorporated oprotestował znak towarowy karmy dla psów wprowadzony przez Łmeat Łuków. Zakłady mięsne produkowały markę Chapss, na którą według biegłych obowiązywała ochrona marki.

Ochrona marki jako znak towarowy

Nazwy produktów muszą być na tyle różne, aby klienci (w tym wypadku kupujący karmę dla psów) nie byli wprowadzeni w błąd. Podobieństwo obu słów jest bardzo wyraźne. To, czy działanie zakładów mięsnych z Łukowa było świadome i czy celowo chcieli on nazwę karmy dla psów upodobnić do znanej marki koncernu międzynarodowego – nie ma znaczenia. Nie chodzi bowiem o to, czy nazwa jest identyczna z nazwą istniejącą i wcześniej zarejestrowaną jako słowny znak towarowy, ale o to czy nie są naruszane interesy firmy, która na swój znak ma ochronę prawną. Podobieństwo może prowadzić do pomyłek klientów, którzy chcieli kupić znany im wcześniej produkt, a nabywają towar konkurencji. Takie podszywanie się po inne marki jest czynem nieuczciwej konkurencji.

Ochrona marki Chappi

Ochrona marki Chappi

 

Przynależność Polski do Unii Europejskiej skutkuje zwiększeniem konkurencyjności. Wielkie, działające międzynarodowo koncerny, prowadzą swoje biznesy także i w naszym kraju. Należy więc liczyć się z tym, że niepełna ochrona marki może skutkować protestami i zakazem stosowania nazwy podobnej do nazw wcześniej zarejestrowanych jako znaki towarowe. Jeszcze częściej firmy narażone są na problemy w wypadku eksportu. Lokalne sądy krajów Unii Europejskiej, działają bardzo sprawnie dbając o interes lokalnych podatników. Wyroki wydawane są szybko i są zdecydowanie bardziej restrykcyjne wobec firm, które naruszają prawa wynikające z ochrony znaków towarowych. Na świecie chronionych jest około 20 milionów znaków. Ochrona marki jest coraz bardziej powszechna.

Chappi to imię męskie. Chappi jest imieniem pochodzenia staro angielskiego i jest wariantem imienia Chapman. Słowo używane było kiedyś w znaczeniu „kupiec”.

Ochrona marki

Nazwy wprowadzające w błąd a ochrona marki

Ochrona marki a marketing międzynarodowy

 

 

Dodaj komentarz

WordPress SEO