Ceny domen

Większość atrakcyjnych domen jest już zajęta i znalezienie naprawdę dobrej graniczy z cudem. Czy to spowoduje, że zacznie rosnąć rynek adresów z drugiej ręki? Na pewno, bo wartość transakcji rośnie z roku na rok. Rosną więc ceny domen.

W dobie internetu oraz jego rosnącego znaczenia zarówno w życiu prywatnym, jak i biznesowym, zaczyna brakować przyciągających nazw polskich domen. Według NASK, krajowego rejestru nazw internetowych, w ubiegłym roku odnotowano rekordową liczbę zarejestrowanych polskich domen .pl – wyniosła ponad 2,0 mln. Nie dziwi więc fakt, że rosną ceny domen.

Z jednej strony Polacy rejestrują domeny na potęgę. Z drugiej zaś można zaobserwować, że wskaźnik przedłużanych domen spada co kwartał. W III kwartale 2009 r. wyniósł zaledwie 60,17 proc. Aż 40 proc. domen, których właściciele zdecydowali się nie przedłużać, znów są powszechnie dostępne. Co się z nimi dzieje? Część odchodzi w zapomnienie, a część zyskuje nowego właściciela. Czy w takim razie warto domenę porzucać? O wiele lepiej ją sprzedać. Kiedy zmieniamy samochód na lepszy, nie pozostawiamy go na pastwę losu, lecz zazwyczaj sprzedajemy. Przy czym samochód to nie wino i nie można mu przypiąć etykietki: im starszy, tym lepszy. A domena ma to do siebie, że się nie starzeje: nie zużywa się, nie można ulepszyć jej jakości, ani stworzyć nowocześniejszego modelu.

W sytuacji, w której większość atrakcyjnych domen jest już zajęta, tworzy się rynek sprzyjający obrotowi nimi. I rosną ceny domen. W Polsce rozwija się on nieustannie, o czym świadczą rosnące z roku na rok ceny transakcyjne. Najdrożej sprzedana domena w 2008 r. to domain.pl za 97 313 złotych (źródło: www.cenydomen.pl), w 2009 r. kino.pl – za 150 tys. złotych, a w 2010 r. opony.pl – już za 960 tys. Złotych! Dla porównania na świecie transakcje na domenach .com sięgają milionów dolarów: w ubiegłym roku sprzedano domenę insure.com za 16 mln dolarów, a w 2008 r. domenę fund.com – za 9,99 mln dolarów. Zanim zatem porzucisz domenę, pomyśl o drzemiącym w niej potencjale! Ceny domen są wynikiem malejącej ich ilości. Wolne domeny generyczne to unikaty, dlatego ceny domen ida w górę. Nie bez znaczenia jest także fakt, że rośnie rynek tak zwanych domeniarzy. Warto więc zadbać o zaprojektowanie własnej domeny.

WordPress SEO