CALISIA. Pieniądze wyrzucone w błoto.

Fabryka Fortepianów i Pianin Arnold Fibiger w Kaliszu działała w latach 1878–2007, Firma od roku 1949 nosiła nazwę Fabryka Fortepianów i Pianin Calisia. Fabryka istniała 130 lat. Powszechnie za datę jej powstania uważa się rok 1878. Wtedy to Gustaw Arnold Fibiger zbudował pierwszy fortepian. Warsztat, w którym powstał fortepian działał pięć lat wcześniej, ale miał inny profil produkcji. W 1948 roku fabryka została znacjonalizowana.

Firma radziła sobie bardzo dobrze na rynku. Po zmianie ustroju Polski, zmiany gospodarcze wpłynęły negatywnie na pozycje rynkową marki i kondycję biznesową fabryki. Calisia coraz bardziej podupadała. Popadała prze to w coraz większe długi. Inwestorem w roku 2000 roku została warszawska Unitrę. Nowy właściciel zainwestował w marka i firmę Calisia ponad 2 miliony złotych. Na nic to się jednak zdało – fabryki nie udało uratować się fabryki. W roku 2007 firma zakończyła działalność.

„Ca lisia” po łacinie oznacza „błoto”. I jak się okazało, Unitra wyrzuciła w błoto, czyli w Calisię, ponad 2 miliony złotych. Upadła znana marka – jedna z narodowych marek naszego kraju. Firma z długimi tradycjami i uznaną marką.

Dodaj komentarz

WordPress SEO