Arsenal zmienia nazwę!

Kluby sportowe coraz bardziej dbają o swoje marki, co znaczy że nazwa jest dla nich bardzo istotna. Zdarzają się także sytuacje zmiany nazwy i herbu klubu. Chęć odniesienia sukcesu prowadzi do poszukiwania nazw, które mają klubom i ich zawodnikom utorować drogę do międzynarodowej kariery. Czasami dochodzi do rewolucji. Niedawno w internecie pojawiła się informacja, że Arsenal zmienia nazwę. Arsenal Zabrze nazywa się obecnie Katalonia Zabrze. Chodzi o 1 ligę zabrzańską. Z ciekawostek warto zauważyć, że w tej lidze gra także klub o nazwie Celtik Zabrze.

Rodzi się pytanie, o prawa do nazwy klubów. Bo skąś nazwy te wydają się nam wszystkim znajome. Nikomu takim nazewnictwem lokalne kluby nie robią krzywdy, ani nie narażają na straty.

Zabrze (niem. Hindenburg, śl. Zobrze), to miasto na prawach powiatu znajdujące się w województwie śląskim. Według danych z końca roku 2010 miasto miało 186 913 mieszkańców. Najbardziej znanym klubem z tego miasta jest Górnik Zabrze. Ten polski klub sportowy, został założony 14 grudnia 1948 roku w Zabrzu. Piłkarze Górnika zdobyli 14 razy tytuł mistrza Polski, oraz zostali 6-krotnym zdobywcą Pucharu Polski.

Nazwa Arsenal na Ukrainie

Z perspektywy nazewnictwa widzimy że jjest zapożyczona nazwa klubów z ligi angielskiej i szkockiej. Górnik to prawdziwie polska nazwa. Cóż jednak powiedzieć o nazwie Przypał Zabrze? Klub ten zajmuje ostatnie miejsce w 1 lidze zbrzańskiej. Być może w osiąganiu sukcesów sportowych przeszkadza mu ta dość dziwna nazwa.

Z ciekawostek warto nadmienić, że w Kijowie gra zespół o nazwie Arsenał Kijów. Przed 2001 rokiem, klub występował w Premier Lidze ukraińskiej pod nazwą CSKA Kijów. Marka i nazwa angielskiego klubu jest jak widać popularna także na Ukrainie.

Dodaj komentarz

WordPress SEO