Aleluja, alleluja, haleluja. Znaczenie zawołania.

Aleluja, alleluja, haleluja – to przyśpiew w pieśniach wielkanocnych. Zaczerpnięty jest on z języka hebrajskiego, w którym „halelu-Jah” znaczy dosłownie: „chwalcie Boga!”  Jah to skrócona, poetycka forma imienia Bożego. Izraelici w psalmie śpiewali „halelu-Jah” podczas obchodów corocznej pamiątki baranka wielkanocnego.

Zastosowanie słowa „alleluja”

Alleluja” z czasem utraciło pierwotne i dosłowne znaczenie. W okresie wielkanocnym jest oznaką zmartwychwstania Chrystusa. W liturgii judaistycznej i chrześcijańskiej „alleluja” to okrzyk radości i triumfu, który rozpoczyna lub kończy psalmy i pieśni, szczególnie wielkanocne. Na znak radości ze Zmartwychwstania Pańskiego powtarza się trzykrotnie „alleluja”. W dawnych czasach, zakonnicy zamiast dzwonem, zwoływali się na śpiewem „alleluja”. Kościół zatrzymał w liturgii wiele wyrazów z innych języków. Tak jak hebrajskie „alleluja” tak i greckie „Kyrie eleison” zostały zaadoptowane.

Synonimem słowa „alleluja” jest „hosanna”. „Hosanna”, hebrajskie hoshana, to liturgiczne słowo występujące w judaizmie i chrześcijaństwie. Jest to zawołanie wyrażające radość, uwielbienie, prośbę o pomoc. Słowo zostało zaczerpnięte zostało ze Starego Testamentu,

Ciekawostki związane ze słowem „alleluja”

Z ciekawostek warto wspomnieć, że w Korei Południowej istnieje klub piłkarski Ansan Hallelujah. Klub był założony w 1980 w Seul’u przez chrześcijańskich misjonarzy. Ansan Hallelujah był pierwszym triumfatorem rozgrywek ligi koreańskiej.

Dodaj komentarz

WordPress SEO