AEG – marka przemysłowa

AEG to marka przemysłowa niemieckiego koncernu elektrotechniczny z siedzibą w Berlinie, którego założycielem był niemiecki przemysłowiec Emil Rathenau. Firma powstała na bazie działającej spółki akcyjnej, produkującej urządzenia dla przemysłu elektrotechnicznego z wykorzystaniem patentów Thomasa Edisona. Nazwa AEG jest niemieckim akronimem Allgemeine Elektricitäts-Gesellschaft.

Marka przemysłowa i jej historia

W 1967r AEG połączyło się z firma telekomunikacyjną Telefunken i w 1969r rozpoczęła się współpraca z Siemens AG. W 1986r. ta marka przemysłowa została kupiona przez Daimler-Benz AG, a dział urządzeń domowego użytku został sprzedany szwedzkiemu koncernowi Elektrolux.

Marka przemysłowa AEG

Marka przemysłowa AEG

Sukces na rynku marka przemysłowa AEG zawdzięcza profesorowi Peterowi Behrensowi. Były to czasy, gdy wrażenia wizualne i walory estetyczne uważano za nieistotne w branży przemysłowej. Nie zwracano uwagi na funkcjonalność masowo wytwarzanych produktów.

 

Wzornictwo przemysłowe a marka przemysłowa

Profesor Behrens objął w firmie pierwsze na świecie stanowisko projektanta przemysłowego, Stało się to po wydaniu rozprawy ‘ Sztuka w technice”. W 1953 otworzył we Frankfurcie pierwsze na świecie biuro projektowe AEG. Tam też powstała koncepcja ‘tożsamości korporacyjnej”. Stworzył logotypy, materiały reklamowe i publikacje filmowe, zachowując ich jednolitą koncepcję. Bahrens zaprojektował logo firmy i całą identyfikację wizualną marki i jej produktów. Podstawą filozofii Behrensa, to projektowanie urządzeń domowych z myślą o ich estetyce jak i przeznaczeniu. AEG to typowa marka przemysłowa oparta na wysokiej kulturze projektowej.

Dodaj komentarz

WordPress SEO